Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car

A2 Ehliyet Kaç CC Motor Kullanabilir

A2 ehliyet kaç CC motor kullanabilir sorusu son dönemde daha da çok soruluyor. Sipariş üzerine çalışan sektörler, yemek sektörleri, e ticaret ve kuryecilik başta olmak üzere motosiklet kullanan insanlara ihtiyaçta önemli bir artış söz konusu olmuştur. Mesleki istihdam avantajı sağlayan A2 ehliyet, pek çok gencin iş imkânını temsil eder hale gelmiştir. Bazıları için motosiklet ehliyeti aynı zamanda ek iş anlamına da gelmektedir.
 

A2 ehliyet kaç CC sorusunun cevabı 600 CC olarak verilir. Bu kapsamda yer alan motorların kilovat gücü 35 olarak belirlenmiştir. Bu güç ise yaklaşık olarak 47 beygir gücüne denktir. Özellikle şehir içinde dağıtım sektöründe çalışmak isteyenler için A2 ehliyet önemli bir avantaj sağlar. Bunun yanında spor model olarak bilinen motosikletler bu kapsam içinde yer alır. İyi bir sürüş keyfi deneyimlemek isteyenler için de 600 CC motor iyi bir fırsat sağlar.
 

A2 Ehliyet Nedir ve Hangi Motorları Kapsar?
 

A2 ehliyet kaç CC sorusuna cevap olarak 600 CC motorlar gösterilebilir. Bu ehliyeti alan kişiler 35 kilovat sınırı ile bu sınırın altında kalan tüm motorları kullanabilir. İki tekerli motorlarda M ve A1 sınıfı motorların tamamı A2 ehliyet sahibi olanlar tarafından kullanılır. Üçtekerli motorlar için sınır ise 15 kilovat olarak belirlenmiştir.
 

Amacı ister iş olsun ister zevkine motor kullanmak olsun. A2 ehliyete sahip olanlar önemli bir avantaja sahiptir. Ehliyet alma aşamasında alınan eğitim ve sonrasında gösterilecek olan dikkat ile sürücüler daha bilinçli şekilde trafiğe çıkma şansı bulurlar. Yolculuk öncesi kask, kıyafet ve ekipmanlar eksiksiz olarak hazırlanmalı ve kullanılmalıdır. Bu sayede kaza riskinde önemli bir düşüş ve kaza halinde önemli bir korunma imkânı ortaya çıkar.
 

A2 Ehliyet Sınırları ve Motor CC Limitleri
 

A2 ehliyet alan ve sonrasında motor keyfini yaşamak isteyenler özellikle trafik kurallarına riayet etmelidir. Ne yazık ki pek çok motor sürücüsü aşırı hız nedeniyle kendini ve trafikte olan diğer araçları riske atmaktadır. Motosikletler çok çabuk hızlanan pratik araçlardır. Dar aralara girme konusunda da motorların avantajı vardır. Bu durumu yanlış kullanan sürücüler çoğunlukla sağ şeritte ilerleyen arabaların sağından geçmektedirler. Bazen araç kapsının açılması bazen de araçların aniden sağa dönmesi ile kazalar yaşanmaktadır.
 

Motorlar iki tekerli ve üçtekerli ulaşım araçlarıdır. Dört tekerli araçlara göre motorlarda denge sorunu yaşanabilmektedir. Ehliyetini alan ve trafiğe çıkan motor sürücülerinin çok dikkatli olması gerekir. Takip mesafesini iyi ayarlamak birçok kazanın önüne geçmek adına avantaj sağlar. Otomobillerin fren sistemleri daha güvenilir olduğu için, motor sürücüleri takip mesafesi konusunda her zaman çok dikkatli olmalıdır.
 

A2 ehliyet kaç CC
 

A2 Ehliyetle Kullanılabilecek Motor Modelleri ve CC Aralıkları
 

A2 ehliyet sahibi olanlar A1 ve M ehliyet sahiplerinin kullandığı motorları kullanabilirler. 600 CC motorların ruhsatında 599 CC yazar. Bu nedenle A2 ehliyet sahibi olanların 125 CC- 599 CC arasındaki motorlarla trafiğe çıkmasında herhangi bir sakınca yoktur.
 

A2 Ehliyet Sahipleri İçin CC Seçimi ve İpuçları
 

A2 ehliyet alan ve motor kullanmak isteyenler alacakları belgenin hangi araçlar için geçerli olduğunu iyi bilmelidir. Motor tercihi yaparken:

  • 125-599 CC arasında bir tercih yapılmalıdır.
  • KW/kg oranının 0,2’yi geçmemesi gerekir.
  • Tercih edilecek iki tekerli motor 35 kilovatı geçmemelidir.
  • Tercih edilecek iki tekerli motor 47 beygir gücünde olmalıdır.
  • Üçtekerli motor tercihinde üst sınır 15 kilovat olmalıdır.
     

Belge alım sürecinde alınan eğitim, bu araçları kullanma konusunda bireylere hak verir. Buna ek olarak trafiğe çıkmadan önce hazırlıkların en iyi ve eksiksiz şekilde yapılması gerekir. Aşırı hızdan uzak durmak ve dikkatli sürüşe yoğunlaşmak kaza riskinin düşmesine neden olacaktır.

 

Kurumsal araç kiralama hizmeti için tıklayın.

Aylık araç kiralama hizmeti için tıklayın.