Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car
Şaft Tüneli Nedir?
Şaft Tüneli Nedir?
Haz / 14 / 2024
527
Quickshift Şanzıman Nedir?
Quickshift Şanzıman Nedir?
Haz / 14 / 2024
491
Motor Bloğu Nedir?
Motor Bloğu Nedir?
Haz / 14 / 2024
482

AdBlue Nedir?

Çevreyi koruma amaçlı atılan adımlar emisyon değerine uygun araçların trafiğe çıkması gerektiğini insanlara göstermiştir. İçten yanmalı motorların egzozundan çıkan gazlar atmosferi çok olumsuz etkilemektedir. Bunun önüne geçmek ve sera gazı etkisini ortadan kaldırmak için her geçen gün yeni yöntem ve uygulamalar üzerinde çalışmalar devam etmiştir. AdBlue ise bu konuda öne çıkan temizleyici unsurdur. Araç emisyon değerlerinin normal standartlara gelmesinde etken olan bu sıvı sayesinde, aracın performansı olumsuz etkilenmez fakat emisyon değerleri istenen standartta olur.
 

SCR sistemi dizel araçlarında emisyon dengeleyici sıvı kullanılır. Aslında bir marka olan AdBlue adeta bir ürün sınıfının adı olarak da uzun zamandan beri kullanılır. AdBlue kullanımı sayesinde atmosferin korunması ve araçların muayeneden geçmesi söz konusu olur.


AdBlue Ne İşe Yarar?


AdBlue araçlarda salınan sera gazı etkisini azaltır. Azot oksit gazının doğaya salınmasını önleyen bu sıvı, aynı zamanda doğayı koruyan bir çözüm olarak görülür. AdBlue kullanımı sayesinde sıfır atık projelerinde önemli bir başarı öyküsünden söz etmek mümkün olur. %32.5 temizlenmiş üre ve %67,5 saf su birleşimi araçların doğayı kirleten gaz salınımını engeller. Bu sıvının kullanımı ile daha çevreci çözümler ortaya çıkmış olur.
 

SCR katalizörü ile beraber çalışan AdBlue, azot oksit gazının doğaya salınımını engeller ve araçlardan salınan gazın daha çevreci ve temiz olmasını sağlar. Emisyon değerlerinin düşmesi ve araçların daha kolay şekilde kontrolden geçmesi için AdBlue kullanımının avantajları kendini gösterir.


AdBlue Nasıl Çalışır?


·        İçten yanmalı motorlarda yanma işlemi etkisi ile atık gazlar ortaya çıkar ve bu gazlar egzozdan dışarı atılır.

·        Partikül filtresi, katalizör ve SRC gibi sistemler bu konuda gerekli filtreleme işlemini ve temizliği yapar.

·        Karbon gazlarının direkt olarak doğaya salınımı, bu önemli sistemler sayesinde engellenir.

·        AdBlue sıvısı azot oksit gazının direkt olarak salınımını engeller ve salınan gazların daha temiz olmasını sağlar.

·        SRC sistemi AdBlue kullanarak bu gazların kimyasal reaksiyona uğramasına neden olur. Bu etki salınan gazların daha zararsız olmasını sağlar.

·        Salınan gazların su ve azota dönüşmesi söz konusu olur.

·        Egzozdan salınan ve sera etkisi yapan gazların azaltılması sağlanmış olur.

 

AdBlue Nasıl Çalışır?


AdBlue Arızası Nedir?


AdBlue arızası SCR katalizörü bulunan dizel araçlar için çok önemli bir sorundur. Bu tür bir arıza veya sorun durumunda arıza lambası yanar ve ulaşım konforu önelmiş derecede zarar görebilir. AdBlue sıvısının tükenmesi araç tarafından bir sorun olarak algılanabilir. Kalitesiz yakıt kullanımı da bu gibi sorunları öne çıkarabilir. Kötü ve düşük kaliteli yakıtlar araçları pek çok yönden olumsuz etkiler. AdBlue arızası söz konusu olduğunda bu sıvının bitip bitmediğini kontrol etmek ilk yapılması gereken işlemdir. Gerekli takviye ile sorunun giderilmesi mümkün olur. Ayrıca kullanılan yakıt kalitesine her zaman dikkat etmek gerekir.


Hangi Araçlarda AdBlue Vardır?


Euro 6 emisyon standartları içinde yer alan araçlarda SCR katalizörü bulunur. Bu katalizör bulunan araçlarda ise AdBlue kullanılır. Bu seride bulunan binek ve ticari araçlar doğanın kirlenmesini önleyen bir teknolojiye sahiptir. Otomotiv sektörünün en çevreci çalışmalarından biri de AdBlue olarak ortaya çıkmıştır. Azot oksit gazını dönüştüren ve zararsız gaz salınımını sağlayan bu teknoloji çevreci bir sistem ve ürün olarak kendini gösterir.
 

AdBlue bulunan araçlar dizel motorun temiz gaz salınımını destekler. Kimyasal reaksiyon etkisi ile bu sıvı sera gazı etkisini azaltır. Araçlar ise uygun emisyon aralığı ile kolayca muayeneden geçer.