Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car
Şaft Tüneli Nedir?
Şaft Tüneli Nedir?
Haz / 14 / 2024
527
Quickshift Şanzıman Nedir?
Quickshift Şanzıman Nedir?
Haz / 14 / 2024
491
Motor Bloğu Nedir?
Motor Bloğu Nedir?
Haz / 14 / 2024
482

Arabada Şasi Nedir?

Arabaların omurgası olarak kabul edilecek olan şasi, oldukça sağlam bir gövde şeklindedir. Kaliteli metal alaşımlardan yapılmış olan bu gövdeye bütün parçalar monte edilir ve aracın omurgası inşa edilmiş olur. Şasi bir araç için en temel unsurların başında gelir. Aracın güvende tutulmasını sağlayan bu sağlam omurga aracın sağlamlığı ile de direkt olarak bağlantılıdır.


Şasi Ne İşe Yarar?


Araç şaseleri bir omurga görevi üstlenirken bu omurgaya diğer parçalar bağlanır. Yapılan montaj çalışmaları sayesinde aracın bütün sistemleri temel olarak şase ile önemli bir bağlantı oluşturur. Böylesine önemli bir düzenin kurulması sayesinde, araçların çok daha sağlam ve yüksek performanslı olması mümkün hale gelir. Özellikle de kaza durumuna karşı araçların dirençli olabilmesi için, iyi bir şahsi alt yapısına sahip olması gerekir.

 

Şasi Numarası Nedir?


Şase numarası adeta bir aracın kimlik numarası gibidir. Uluslararası bir ortamda özellikle otomotiv ihracatının büyük potansiyeli düşünüldüğünde, tüm dünyada geçerli bir numaranın olması gerekir. Bu numara bir kimlik görevi üstlenirken her bir aracın farklı bir şasi numarası bulunur. Standartlaştırılmış bu numaralar bütün dünyada geçerliliği olan önemli bir bilgi olarak kullanılır.

 

Şasi Hangi Materyalden Yapılır?


Şasi üretimi esnasında kullanılan kaliteli metaller dirençli, sağlam ve kullanışlı olmalıdır. Günümüz standartlarında özellikle metal elementlerin yanı sıra alaşım konusunda da önemli çalışmalar kendini göstermiştir.

Şasi için kullanılan malzemeler:

  • Demir,
  • Çelik,
  • Karbon,
  • Alüminyum şeklindedir.

Bu elementlerin karışımı ile birlikte çok daha sağlam alaşımlar ortaya çıkmıştır. Şasi üretimi konusunda da bu saymış olduğumuz 4 farklı elementin kullanılması, oldukça olumlu sonuç vermiştir.


Araca Uygun Şasi Nasıl Olmalıdır?


Bir aracın şasi ihtiyacı karşılanırken özellikle belli araştırmalar yapılır ve belli standartlara uygun çözümler göz önüne gelir. Her şeyden önce şasinin sağlam dirençli olması gerekir. Diğer parçaların montajının en iyi şekilde yapılabilmesi için, şasi tasarımının kusursuz olması büyük önem arz eder. Her ne kadar şasi sağlam olsa da bununla birlikte onun hafif olması elbette iyi bir tercih olacaktır. Gerek şekil itibarıyla gerekse de kullanılan malzeme bakımından, şasinin dirençli olması araçlar için büyük önem arz eder.


Şasi Neden Önemlidir?


Şasi sağlam ve düzenli olduğu zaman araç performansı en iyi seviyede olur. Aynı zamanda olası muhtemel kazalara karşı aracın dirençli olması büyük önem arz eder. Siyasi dediğimiz zaman aslında bu konunun her yönden önemli olduğundan bahsetmek gerekir. Yapı itibariyle ergonomik ve kullanışlı şasi, aynı zamanda direnişte yapısıyla iyi bir tercih olduğunu göstermelidir.


Kaç Çeşit Siyasi Tipi Vardır?


Günümüz standartlarında şasi modelleri oldukça gelişmiş ve güven veren yapısıyla dikkat çeker. 5 farklı şahsi tipi bulunmaktadır. Bu şahsi seçenekleri:

  • Merdiven gövdeli şahsi,
  • X tipi şasi,
  • Paralel kollu şasi,
  • Monokok şasi,
  • Küvet sesi şeklindedir.

Her biri kendince farklı özelliklere sahiptir. Bazı araçlar bu farklı modelleri tercih ederken aracın yapısına uygun tercihler en iyi sonucu vermektedir. İyi bir ergonomi ve avantajlı fonksiyonel özellikler bakımından, doğru şahsi tercihi her zaman büyük önem arz eder.


Merdiven Gövdeli Şasi


Merdiven gövdeli şasi modeli otomotiv sektörünün ilk dönemlerinde kullanılan modellerden biridir. Enine ve boyuna metal uzantıları birbirine desteklerken, aracın dengede kalmasını sağlayacak bir model üretilmiş ve yıllarca kullanılmıştır. Gerek şekil olarak gerekse de yapı olarak bu şasi modelinin araçları önemli bir süre faydası dikkat çekmiştir. Zaman ilerledikçe şasi modelleri çoğalmış ve araç yapısına uygun ürünler giderek daha farklı seçenekleri ortaya çıkarmıştır.


X Tipi Şasi


Yıllar içinde şasi konusunda yapılan çalışmalar gelişmiş ve bu konuda pek çok alternatif öne çıkmıştır. Merdiven şeklindeki şasi modellerinden sonra, daha çok ağırlığın orta kısma toplandığı X tipi şasi modelleri giderek bu gelişimin önemli bir parçası olmuştur. Şekil olarak X harfine benzeyen bu şasi modeli, orta tarafta bütünleşen tekerlere doğru açılan bir model olarak kendini göstermiştir. Ergonomik bir tasarım olmanın yanı sıra, sağlam ve kullanışlı bir model olarak otomatik sektörünün önemli bir unsur olmaya devam etmiştir. X tipi şasi günümüzde halen kullanılan geçerli modellerden biri olarak dikkat çekmiştir.

 

Şasi Ne İşe Yarar?


Paralel Kollu Şasi


Paralel kollu şasi modeli yıllardan beri kullanılır ve oldukça güvenilir bir model olarak kabul edilir. Özellikle tır ve otobüs gibi araçlarda tercih edilen bu olağanüstü model, paralel kollarla birlikte bağlantı oluşturur. Bağlantı kolları U şeklinde, dikdörtgen şeklinde ve kare şeklinde kendini gösterir. Bununla beraber bağlantılar tamamlandığı zaman bu şase modelinin çok dirençli ve kullanışlı olduğu hemen görülür. Büyük araçlarda kullanılan ve yüksek performans gösteren şasi modelleri araçların güçlü omurgasını temsil eder.


Monokok Şasi


Monokok şasi tek kabuk ve tek gövde anlamına gelir. Oyuk bir kabuk görüntüsü ortaya koyan bu şasi modeli yarış arabalarında öne çıkan tercih olarak dikkat çeker. Sağlam ve koruyucu olmanın yanı sıra ergonomik olmasıyla da bu şasi modeli çok kullanışlıdır. Spor model araçların yanında ticari araçlarda ve binek araçlarda bu model kullanılmış ve çok avantajlı bir şasi burada kendini göstermiştir.


Küvet Şasi


Şasi modellerinin tarihsel gelişimini incelediğiniz zaman pek çok farklı şekil ve model ortaya çıkmıştır. Zamanla birlikte monoblok modeller daha önde gelen tercihler haline gelmiştir. Özellikle küvet şeklindeki tek bir bütün blok şasi modelleri oldukça dirençli ve sağlam olarak insanlara kendini göstermiştir.
 

Modern otomotiv sektörünün günümüzdeki bu nitelikli temel parçası aracın sağlam bir gövdeye kavuşmasına yardımcı olmuştur. Gerek kazalara karşı dirençli, gerekse de kullanıma karşı avantajlı bir modelden söz etmek mümkündür. Pek çok araç markası günümüzde küvet şasi kullanarak oldukça isabetli bir karar vermiştir. Araçların daha modern, kullanışlı ve avantajlı olmasında, bu gelişmiş şase modelinin büyük katkısı vardır.