Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car

Arabada Ünlem İşareti Ne Anlama Gelir?

Arabada ünlem işareti ne anlama gelir diye merak ediyorsanız, yazımız içinde bu tür işaretler ve anlamları konusunda bilgileri bulabilirsiniz. Bu tür ikaz işaretlerinin asıl amacı kolay anlaşılır olmasıdır. Ünlem işareti acil ve dikkat gerektiren bir uyarıcıya işaret eder. İkaz ışığının şekline bakarak sorunun tam olarak nereden kaynaklandığını görmek mümkün olur.

Arabada ünlem işareti ne anlama gelir sorusunun cevabı olarak, bazı ikaz ışıklarını ve anlamlarını sizler için açıklama gereği duyduk:
 

●     Lastik Basıncı Uyarı Işığı: Bu ikaz ışığı lastiğin yandan kesiti işareti ve içinde ünlem işareti şeklinde kendini gösterir. Sarı renkli olan bu ışık, lastiklerin birinde ya da daha çok lastikte basınç sorunu olduğuna işaret eder.

●     Fren Sistemi Uyarı Işığı: Araç frenlerinde oluşan arıza ve sorunlarda fren sistemi uyarı ışığı yanar. İçinde ünlem işareti olan daire ve en dışta parantez şeklinde bir lamba bu durumda yanar. Fren hidroliği ve fren sistemini ilgilendiren sorunları gösterir. Kırmızı renkte yanan bu ikaz ışığı çok dikkat ister.

●     Şanzıman Uyarı Işığı: Dışa doğru çark bulunan bir daire ve içinde derece bulunan ikaz ışığı şanzıman uyarı ışığıdır. Sarı olan bu ikaz ışığı yandığında aracın şanzımanında olan bir sorunu gösterir.

●     Ampul Uyarı Işığı: Ampul uyarı ışığı sarı renktedir ve daire ile çevresinde yayılan ışıklara işaret eder. İç kısımda ünlem işareti bulunur. Ampullerde bir sorun olduğunda bu ışık yanar ve araç sürücülerini ikaz eder.

●     Direksiyon Uyarı Işığı: Direksiyon ışığı sarı renkli bir direksiyon simidi görüntüsüne sahiptir. Direksiyon sembolünün sağ kısmında ünlem işareti bulunur. Bu ikaz lambasının yanması durumunda araç direksiyonunda ve ESP programında sorun olduğu anlaşılır.

●     Üçgen İçerisindeki Ünlem Uyarı Işığı: Tehlike ve dikkat sembolleri içinde üçgen içerisindeki ünlem uyarı ışığı çok yaygın olarak kullanılır. Trafikte ikaz anlamına gelen bu sembol, görüldüğü yerde dikkatin toplanması ve tehlike ihtimalinin düşünülmesine yarar.
 

Arabada ünlem işareti ne anlama gelir sorusuna cevap olarak birçok sembolle açıklamalar yaptık. Trafiğe çıkma konusunda sürücülerin hazır olup olmadığını bu tür bilgilerle ölçmek önem arz eder.

 

Kurumsal araç kiralama hizmeti için tıklayın.

Aylık araç kiralama hizmeti için tıklayın.