Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car

Araç Kiralamada Kilometre Sınırı Nedir?

Araç kiralamada kilometre sınırı müşterilerin bilgi sahibi olması gereken önemli konulardan biridir. Araç kiralama hizmetinde günlük, haftalık ve aylık süreçlere göre farklı kilometre mesafeleri bulunur. Günlük kiralamalarda bu mesafe 300 km ile 500 km arasında değişir. Esasen hizmet alınacak olan firmanın sunduğu hizmet ve müşterilerine sağladığı imkânlar araca ve anlaşmaya göre değişkenlik gösterir. Anlaşma yapıldıktan sonra kiralanan araçların belirtilen mesafe ve zaman standartlarına göre kullanılması gerekir. Aksi durumda sözleşmede de yer alam kilometre aşımı fiyatlandırması yapılır.
 

Aylık olarak kiralama kilometre mesafeleri 3.000 kilometre ve 4.000 kilometre arasında değişkenlik gösterir. Araç kiralama hedefinde olan müşterinin anlaşma yaparken bu anlaşmanın kapsadığı hizmet ve araçlara bakması gerekir. Binek tipi araçlarda, SUV araçlarda, Vip araçlarda, orta segment araçlarda ve yeni segment araçlarda bu mesafenin farklılık göstermesi söz konusu olabilecektir. Anlaşmada yer alan mesafe 300 kilometre ise ve müşteri 400 kilometre yapmışsa anlaşmadan doğan 100 kilometre fazlalığın getirmiş olduğu fark müşteriden talep edilecektir.


Kilometre Sınırı Neye Göre Hesaplanıyor?


Araç kiralamada kilometre sınırı hesaplanırken bir takım değer ve tespitler belirleyici olur. Aracın sınıfı, segment özelliği, niteliği ve kiralama süreleri mesafenin belirlenmesinde etken olarak kendini gösterir. Her bir aracın, günlük, haftalık ve aylık olarak farklı ölçülerde kilometre mesafesi vardır. Müşteri ve Rent a Car firmasının arasında yapmış olduğu anlaşma ve imzalanan evraklar burada belirleyici olur.
 

Araç ihtiyacını karşılamak isteyen insanlar bu girişime araç ihtiyacı olduğu için başvurur. Aylık araç kiralama firmaları ise hem müşteri isteğini karşılamalı ve hem de araçlarını uygun şekilde korumalıdır. Zamanla araçların yıprandığı bilinir. Aşırı kullanıma bağlı olarak bu yıpranmanın daha belirgin şekilde hızlanması söz konusu olur. Tespit edilen ve sözleşmeye dâhil edilen kilometre mesafeleri iyi bir hizmetin yanında aracın ömrünü uzun tutmada önemli bir görev üstlenir.
 

Kilometre sınırı hesaplama araç sahibi firmalar ve müşteriler arasında yapılan bir anlaşmadır. Anlaşmaya uyulması durumunda her iki taraf için de herhangi bir sorun çıkmaz. Kilometre mesafesinin aşılması durumunda ise kiralama firması sözleşmeden doğan hakkını kullanır ve kilometre başı daha önceden hesaplanan paranın tahsil edilme yoluna gider.


Araç Kiralamada Km Aşım Ücreti Ne Kadar?


Araç kiralamada km aşım ücreti firmadan firmaya ve araçtan araca göre değişkenlik gösterir. Ülkenin önde gelen firmaları her yıl enflasyon ve döviz artış verilerini de kullanarak fiyatlarını günceller. Bu ücret km başına yaklaşık olarak 1 TL den başlar ve 3 TL ye kadar çıkar. Aracın markası, modeli, cinsi ve segmenti bu fiyatlandırmada etken olur. Km başına 1 TL uygulayan Rent a Car firması 100 km mesafe aşımında 100 TL para talep eder. Km başına 3 TL uygulayan firma ise 100 km mesafe aşımı durumunda müşteriden 300 TL para talep eder.
 

Araç kiralama hizmetleri karşılıklı olarak yapılan sözleşmelerle desteklenir. Kiralama süreci öncesinde müşteriler en detaylı şekilde bilgilendirilir. Sözleşmeden doğan imkânları kullanmak ise hem araç sahibi firma hem de müşteri için önemli bir haktır.
 

Araç kiralama gibi bir hizmet talep eden firma ve bireyler daha önceden yaklaşık kat edeceği mesafe hakkında bilgi sahibi olabilir. Anlaşmaları da bu duruma göre yapmak mümkün olacaktır. Anlaşma kurallarını ihlal etmeden kiralama süreci tamamlanırsa sadece anahtarların teslim edilmesi ile bu sürecin sonlanması sağlanır. Disiplinli ve kurallara bağlı olarak çalışan firmalar müşteriler tarafından güvenle tercih edilir.