Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car
Şaft Tüneli Nedir?
Şaft Tüneli Nedir?
Haz / 14 / 2024
601
Quickshift Şanzıman Nedir?
Quickshift Şanzıman Nedir?
Haz / 14 / 2024
526
Motor Bloğu Nedir?
Motor Bloğu Nedir?
Haz / 14 / 2024
512

Araç Yakıt Tüketimini Azaltmanın 5 Yolu

Araç yakıt tüketimini azaltmanın 5 yolu daha tasarruflu bir araç kullanımı konusunda size yardımcı olacaktır. Yakıt tüketiminde artışa neden olan durumlar, hem kısa hem de uzun vadede araca daha fazla zarar verebilir. Alınacak olan basit tedbirler sayesinde yakıt tüketimini azaltmak mümkün olur. Yakıt verimliliğine bağlı olarak araçların daha az arıza yaptığı ve sorunsuz ulaşım fırsatından yararlandığı görülür.
 

Araç bakımının her zaman düzenli şekilde yapılması ve eksiklerinin zaman kaybetmeden giderilmesi gerekir. Eğer araç sorunlarının üzerine zamanında gidilmezse o zaman araçlar fazla yakıt tüketir ve araçta birtakım sorunlar öne çıkar. Arıza ve sorunlar zamanında tamir edilmelidir. Değişmesi gereken parçalar ise bir an evvel değişmelidir. Aracın gereksinimi olan bakım ve kontroller yapılmazsa araç sahipleri için önemli külfetlerin ortaya çıkması söz konusu olur. Aracın verimliliğini olumsuz etkileyen bu durumlardan kurtulmak adına daha fazla para harcamak kaçınılmaz hale gelebilir.


Araç Hangi Durumlarda Daha Çok Yakıt Tüketir?


Araç hızı yükseldikçe yakıt tüketim hızında artış yaşanır. Bu duruma ek olarak bakımsızlık ve arızalar da bu konuda sebep olarak ortaya çıkabilir. Araçta bulunan ateşleme sistemi hataları, yakıt sistemi sorunları ve motor arızaları aşırı yakıt tüketimine neden olabilir. Sorunlu sistem ve bileşenlerin tespiti ile çözüm içi, n daha doğru adımları zamanında atmak söz konusu olabilir.


Araç kullanan insanlar aracını tanımalı ve onda ortaya çıkan değişiklikleri hemen fark etmelidir. Aracını bilen ve ona aşina olan sürücüler araçta bir şeyler yolunda gitmediği zaman bu durumu hemen anlar. Sonrasında ise alınacak olan tedbirler araçların verimli ve güvenli çalışmasına katkı sağlar. Ulaşım konusunda sürücüleri en çok ilgilendiren konulardan biri de aracın harcamış olduğu yakıttır. Yakıt kullanımını daha dengeli tutmak adına bazı tedbirler almak gerekir. Bu çök önemli tedbirleri ve onların sağlayacağı avantajı sizler için sıraladık.

 


Araç Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler


·        Araç Bakımını İhmal Etmeyin: Yılın farklı zamanlarında düzenli şekilde yapılan periyodik bakımlar araçlardaki sorunların tespitine yardımcı olur. Özellikle yakıt verimliliği açısından düzenli ve rutin bakımlara gereken özeni göstermek lazımdır. Uzman bir servis tarafından dikkatle gerçekleştirilen bakım çalışmaları, araç performansını yükseltecek ve randımanı en iyi noktaya taşıyacaktır. Aynı zamanda yakıt verimliliği açısından düzenli bakımların her zaman uygun şekilde takip edilmesi gerekir. Mevsimlik bakımlar, kilometre hesabı bakımlar ve özel bakım çalışmaları araçların performansını yükseltecektir. Bakım süreçlerinde yakıt sistemleri de gözden geçirilir. Aynı zamanda motor performansı kontrol edilir. Sorunların tespit edilmesi ve giderilmesi yakıt tasarrufu adına önelmiş avantajlar sağlar.


·        Aşırı Hız ve Ani Fren Yapmamaya Özen Gösterin: Araç kullanırken aracın hızına her zaman dikkat etmeniz gerekir. Aşırı hız risk oluşturduğu gibi, aynı zamanda aracın performansını da olumsuz etkiler. Aşırı hızlanan araçlarda yakıt tüketimi en üst seviyeye çıkar. Daha randımanlı ve güvenilir şekilde araç kullanmak aynı zamanda tasarruflu bir sonuç ortaya koyar. Aşırı hızlanmadan ve ani fren yapmadan araç kullanmaya dikkat etmeniz gerekir. Bu şekilde aracınızı daha tasarruflu ve uygun şekilde kullanabilirsiniz. Aksi durumda hem risk ortaya çıkar hem de kötü yakıt ekonomisi kendini gösterir.


·        Aracı Uzun Süre Rölantide Çalıştırmayın: Aracınızı rölantide çalıştırmak yerine, gerektiği zaman stop ettirmeli ve ihtiyacınız olduğu zaman çalıştırmalısınız. Durduğu yerde rölantide motor çalıştığında araç gereksiz yere yakıt harcayabilir. Yakıttan tasarruf düşünen herkes rölanti çalışmalarına dikkat etmelidir. Gereksiz şekilde rölanti çalışmasının önüne geçmek yakıttan tasarruf anlamına gelir. Böylelikle hem aracınız boşa çalışmaz hem de daha tasarruflu bir şekilde yakıt kullanma imkânına sahip olursunuz.


●        Klima Kullanımına Dikkat Edin: araç klimaları konfor için en önemli unsurlar arasındadır. Klimaları her zaman değil gerekli olduğunda kullanmanız gerekir. Aksi durumda klimalar özellikle araç yakıtını olumsuz etkileyen unsurlar haline gelebilir. Yakıt tasarrufunu düşünüyorsanız klimayı çalıştırırken çok daha dikkatli olmanız gerekir. Sıcak havalarda klimayı çalıştırmak serin havaları da ise kapatmak daha mantıklıdır. Sürekli olarak klima çalıştığı zaman aracın daha fazla yakıt tükettiğini unutmamanız gerekir. Burada basit bir dikkat ve alınacak tedbir çözümleri ile yakıt tasarrufunu sağlamak daha kolay olacaktır.


●       Lastik Hava Basıncını Kontrol Edin: araçta bulunan lastiklerin dengeli bir basınca sahip olması gerekir. Aynı zamanda tüm lastiklerin entegre bir şekilde lastik basıncını oluşturması çok önemlidir. Basınç farkları veya basınç konusundaki dengesizlikler araçların daha çok yakıt harcamasına neden olabilir. Diğer bir açıdan yakıt tüketimine ilave olarak aynı zamanda araçların daha emniyetli hale gelmesi için bu basıncın gözden geçirilmesi gerekir. Oto lastik servisinin yapmış olduğu çalışmalar araçlar için iyi bir performans avantajı sağlar. Yakıt tüketimi azaldığı gibi aynı zamanda aracın daha güvenli ve yüksek performanslı olması sağlanır.