Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car
Şaft Tüneli Nedir?
Şaft Tüneli Nedir?
Haz / 14 / 2024
601
Quickshift Şanzıman Nedir?
Quickshift Şanzıman Nedir?
Haz / 14 / 2024
526
Motor Bloğu Nedir?
Motor Bloğu Nedir?
Haz / 14 / 2024
512

Araca Yanlış Yakıt Konulursa Ne Olur?

Araca yanlış yakıt konulursa bu durum sürücüler için çok sıkıntı yaratır. Araçlar ancak kendi motor yapısına uygun olan yakıtla çalışır. Bu konuya çok dikkat edilse de bazen araçlara yanlış yakıt koymak söz konusu olabilir. Yakıtın konmasını takip eden süreçte çok önemli sorunların ortaya çıkması söz konusu olur. İlk olarak aracın performansında önemli bir kayıp yaşanır. Buna rağmen aracın çalıştığı ve hareket ettiği görülür. Çok kısa bir süre içinde egzozdan yoğun bir duman çıkar ve araç çalışmaz hale gelir. Yolda kalan araçlar sürücüler için çok önemli bir konfor kaybı anlamına gelir.
 

Araca yanlış yakıt konulursa ne olur derseniz, aracın yanlış yakıt almasını takip eden süreçte öncelikle araçtan gürültülü sesler gelmeye başlar. Sonrasında çıkan siyah duman önemli bir sorun belirtisi olarak kabul edilir. Motor ve yakıt uyumu olmadığı için aracın stop etmesi ve tekrardan çalışmaması çok önemli bir sorun olarak kendini gösterir. Takip eden süreçte bir çekici desteği almak gerekir. Araç hiç çalışmaz hale geldiği için çekici ile güvenilir bir servise çekilir. Burada yapılan çalışmalar sonucunda aracın sorunları giderilir ve doğru yakıtla çalışması sağlanır.
 

Dizel Araca Benzin Konulursa Ne Olur?
 

Dizel motorlu araçlara benzin yakıt konursa araç stop eder ve çalışmaz hale gelir. Eğer depo boş ise ve mazot yerine benzin konmuş ise araç çok çabuk sürede bu durumdan olumsuz etkilenir. Eğer depoda mazot var ve üzerine benzin takviye edilecek olursa, araç performansında gözle görülür bir düşüş tespit edilir. Her ne kadar araç anında stop etmese de yaklaşık 1-2 km mesafede aracın durması ve çalışmaz hale gelmesi söz konusu olur.
 

Araca yakıt alırken doğru yakıt pompasına yanaşmayı bir alışkanlık haline getirmek gerekir. Her ne kadar bu konuya dikkat edilse de bazen dalgınlıkla sorunlar yaşanabilmektedir. Genelde araç değiştiren sürücülerde bu tür sorunların görülme olasılığı daha yüksektir. Yakıt tercihi yapmadan önce pompacı ile kurulan iletişimde aracın doğru yakıt sağlaması yapılabilir. Bu sayede aracın ihtiyacı olan doğru yakıt takviyesi yapılır. Araçlar ise randıman ve performans kaybı yaşamadan tekrar yola çıkması sağlanmış olur. Bu sürecin çok uğraştırıcı ve masraflı olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir.


Benzinli Araca Dizel Yakıt Konulursa Ne Olur?


Benzinli araçlara mazot koymak çok büyük sorunları beraberinde getirir. Çok nadir görülen bu durum, genelde sürücülerin çok dalgın olduğu bir döneme denk gelir. Araca uygun olmayan yakıt konduğu zaman araçtan gelen gürültüler artar ve egzozdan çok yoğun bir duman çıktığı görülür. Başta subaplar olmak üzere pek çok aksam ve bileşenin bu süreçte zarar görmesi söz konusu olur. Aracın performansı düşerken araç çalışmaz hale gelir ve ancak çekici desteği iğle servise ulaşması söz konusu olur.
 

Araca yanlış yakıt koyma sorunu çok maliyetlidir. Aynı zamanda motor ve onu oluşturan bileşenlerin önemli derecede zarar görmesi söz konusu olur. Birazcık dikkatle bu sorunlar hiç yaşanmaz. Bazen dikkatsizlik sebebiyle bu sorunlar ortaya çıkarken, bu durumun oldukça yüksek maliyetli bir bedeli vardır.

 


Yanlış Yakıt Araçtan Nasıl Temizlenir?


Yanlış yakıt takviyesi yapılan araçlar çalışmaz ve maliyeti yüksek sorunlar baş gösterir. Bu tür durumla karşı karşıya kalkan sürücüler araçla uğraşmak yerine çekici desteğine başvurmalıdır. Daha sonrasında işinde uzman olan güvenilir bir servisten yardım almak gerekir. Yanlış yakıtın araçtan temizlenebilmesi için:
 

·        İlk olarak deponun sökülmesi ile işleme başlanır.

·        Depoda bulunan yakıtın tamamen temizlenmiş olduğundan emin olmak gerekir.

·        Depoda en ufak yakıt belirtisi kalmayacak şekilde temizlik yapılır.

·        Enjektör veya varsa karbüratör sökme ve temizleme işlemi yapılır.

·        Benzin filtresinin değişimi yapılır.

·        Yağlanmış ve kirlenmiş olan bujilerin temizliği yapılır.

·        Montaj işlemi eksiksiz olarak yapılır.

·        Araca doğru yakıt konur ve bir süre çalıştırılıp kontrol edilir.

·        Bu çalışma sayesinde hatalı yakıtın izleri de ortadan kaldırılmış olur.


Böylece hatalı yakıtın araçta bıraktığı olumsuz sonuçlar tamamen giderilmiş olur. Gerekli temizlik işlemi yapıldıktan sonra araçların daha güvenli şekilde yola çıkması mümkün olur.