Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car
Şaft Tüneli Nedir?
Şaft Tüneli Nedir?
Haz / 14 / 2024
601
Quickshift Şanzıman Nedir?
Quickshift Şanzıman Nedir?
Haz / 14 / 2024
526
Motor Bloğu Nedir?
Motor Bloğu Nedir?
Haz / 14 / 2024
512

Buzlanmış Araba Camı Nasıl Temizlenir?

Buzlanmış araba camı nasıl temizlenir diyor ve bu konuda çözüm arıyorsanız bu konuda etkili olacak yöntem ve malzemeleri sizin için sıraladık. Araç camlarında kış mevsiminin önemli problemlerinin başında buzlanma gelir. Özellikle sabah evden çıktığınızda işe gitmek için bu durum zaman kaybına neden olabilir. Basit birkaç tedbir sayesinde alacağınız önlemler bu konuda çözüm oluşturabilir. Buzlanmış araba camı nasıl temizlenir sorusunun cevabı olarak size 7 başlıkta çözüm sunuyoruz.
 

Temizlik Aparatı (Buz Kazıyıcı) Kullanmak:

Camlarda biriken buzun temizlenmesi için normal yöntem ve temizlik aparatları yeterli olmaz. Araçların camında ortaya çıkan buzun temizlenmesi adına özel aparatlar geliştirilmiştir. Sert plastik ve sert lastik malzemenin bütünleşmesi ile üretilen bu tür malzemeler, camları çizmez fakat buzun temizlenmesini sağlar. Aracın dış camında biriken buzun temizlenmesi esnasında bu aparatı kullanan kişi nefesini cama doğru üflememelidir. Aksi halde temizlenen yerler buharın etkisi ile tekrardan buzlanabilir.

Buzlanmış araba camı
 

Buz Spreyi Kullanmak

Araç camlarında bulunan buzların temizlenmesi için özel spreyler üretilmiştir. Buzlu cama sıkılan bu spreyler suyun donma derecesine etki eder ve buzun çözülmesi söz konusu olur. Bu tür buz çözücü spreyleri kolayca temin edebilir ve çok basit bir uygulama ile araç camındaki buzlanmayı ortadan kaldırabilirsiniz
 

Su Kullanmak

Normal içme suyunun araç camlarında bulunan buzu çözme etkisi vardır. Aşırı sıcak ya da soğuk olmamak kaydı ile oda sıcaklığındaki su ile cam üzerindeki buzlar temizlenir. Suyu azar azar dökmek gerekir. Havanın çok soğuk olduğu durumlarda su kullanımı tavsiye edilmez. Camlar o an için temizlenmiş olsa da kısa zamanda tekrardan donma sorunu ortaya çıkabilir.
 

Tuz Kullanmak

Tuz minerali buzun erimesine ve akmasına neden olur. Yol buzlanmalarında da yıllardan beri çözücü olarak tuz kullanılır. Standart cam silme bezleri işle tuz kullanılabilir. Uygulama esnasında cama çok bastırmamak gerekir. Aksi durumda camın çizilmesi söz konusu olabilir.
 

Sirke Kullanmak

Sirke buz çözücü etkisi olan sıvılardan biridir. Normal cam silme malzemeleri ve bezleri ile sirke kullanılır. Sirkenin eritme etkisi camda bulunan buzun erimesine ve aracın görüş açısı bulmasına yardımcı olur.
 

Kolonya Kullanmak

Kolonya, içeriğinde bulunan alkolden dolayı buzun erimesini kolaylaştıran bir solüsyon olarak karşımıza gelir. Normal temizlik ekipmanlarına ilave olarak kolonya kullanımı sorunu çözer. Kolonyanın cam yerine beze uygulanması daha sağlıklı sonuç verir. Kolonya yerine alkol kullanımının da faydası görülür.
 

Antifriz Kullanmak

Antifriz donma derecesi çok düşük bir sıvıdır. Motor suyunda antifriz kullanmak en soğuk havalarda motorun korunmasını sağlar. Aynı sıvının buzlanmış cam temizliğinde de önemli faydaları vardır. Kalın bir buz tabakasını eritmek ve araç görüşünü normale döndürmek için antifrizle temizlik iyi bir sonuç verir.
 

Araçların camları buzlandığında doğru cam temizliği yapmadan yollara çıkmamak gerekir. Zaten yollar buzlu ve kaygan olacağı için görüş açısının en iyi derecede olması gerekir.

 

Kurumsal araç kiralama hizmeti için tıklayın.

Aylık araç kiralama hizmeti için tıklayın.