Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car
Şaft Tüneli Nedir?
Şaft Tüneli Nedir?
Haz / 14 / 2024
601
Quickshift Şanzıman Nedir?
Quickshift Şanzıman Nedir?
Haz / 14 / 2024
526
Motor Bloğu Nedir?
Motor Bloğu Nedir?
Haz / 14 / 2024
512

EBS (Elektronik Fren Sistemi) Nedir?

EBS yani elektronik fren sistemi araçlar için geliştirilen ve hızlı tepki veren bir güvenlik sistemidir. Otomotiv sektörü son yıllar içinde ABS (Kilitleme Karşıtı Sistem), ESP (Elektronik Stabilite Programı) ve ASR(Anti Patinaj Sistemi) gibi çok önemli teknolojiler geliştirmiştir. Bu sistemlerden biri de EBS (Elektronik Fren Sistemi) olarak kendini göstermiştir. ABS, ESP ve ASR ile uyum halinde çalışan sistem araçların trafikte güvenli bir şekilde yolculuk yapmasına katkı sağlamaktadır. Aracın fren konusunda hızlı tepki vermesi aracın durma süresini kısaltır. Buna bağlı olarak emniyetli bir sürüş imkânı ortaya çıkar.
 

Virajlı yollarda veya kaygan yollarda araçların kayma riski vardır. Bu riski en aza indirmek için EBS ve onun diğer fonksiyonu olan CFC güç bağlama kontrolü, araçların kaymasını önler ve kolayca durmasına yardımcı olur. Her biri bir diğerine entegre olmuş olan fren sistemleri sayesinde araçlar için kaza riskinin oldukça düştüğünü söylemek mümkün olur.


Elektronik Fren Sisteminin Çalışma Prensibi


Elektronik fren sisteminin çalışma prensibi sistemdeki dengesizliklerin tespiti ve giderilmesi üzerine kurulmuştur. Bu sistemde ortaya çıkan dengesiz hava basıncını algılayan sistem, hemen bunu giderecek bir denge oluşturuyor. Bu sayede tüm tekerlerin daha dengeli ve güvenilir bir yapıda olması sağlanıyor.
 

Sistem içinde tepsi ettiği dengesizlikleri gidermek adına basınç ölçümü yapan EBS, elde ettiği verileri diğer güvenlik sistemleri ile paylaşıyor. Böylece genel olarak komple fren sistemlerinin büyük bir uyum içinde çalışması söz konusu oluyor.


EBS'nin Avantajları


EBS sistemi çok avantajlıdır ve bu sisteme sahip olan araçlar için güven ve emniyet sağlar. Her şeyden önce bu fren sistemi çok hızlı tepki verir ve fren mesafesinin kısa olmasını sağlar. Fren mesafesi kısaldıkça kaza riskinde düşme söz konusu olur.
 

Frenleme esnasında araç dengesi korunur. Elde edilen stabilite avantajı ile direksiyon hâkimiyeti oldukça yüksek hakle gelir. Daha kolay şekilde kontrol edilen araçlarda kaza riskinin düşük olduğundan söz edebiliriz. Acil nitelikli sistem hızlı çözüm oluşturur. Buna ilave olarak yüksek verimlilikle tekerlerin kaymadan dengeli ve güvenli durmasını sağlar.


EBS Arızası ve Bakımı


EBS sisteminde ortaya çıkan arızanın zaman kaybetmeden giderilmesi gerekir. İlgili ikaz lambasının yanmasına ek olarak sürücüler deneyimle birlikte bu sistemde bir sorun olduğunu hemen anlar. Periyodik bakımları düzenli şekilde takip edilen araçlarda sorunların anlaşılması daha kolay olur. Eğer araç henüz servisteyken sorun tespit edilirse kaza riski olmadan çözüm bulmak mümkün olur.
 

Donanımlı ve yeterli teknolojiye sahip olan bir servis, bakım ve tamir konusunda doğru adres olarak kendini gösterir. Usta ekipler, kaliteli ekipmanlar ve servis donanımları, çözüm için önemli bir avantaj sağlar. Özellikle mevsimlik kapsamlı bakım süreçlerinde araçların bu tür sistemleri gözden geçirilir. Buna göre eksikler tamamlanır ve sorunlar giderilir.

 


Her Araçta EBS bulunuyor mu?


EBS (Elektronik Fren Sistemi) ne yazık ki her araçta bulunan bir sistem değildir. Geçmiş dönemlerde araçlarda bilinen klasik fren sistemi kullanılmıştır. Yeni nesi araçlar ise bu konuda çok daha şanslıdır. Özellikle EBS gibi gelişmiş fren sistemi bulunan araçlar çok daha emniyetli bir yapıya sahip olmuştur.


Günümüzde üretilen araçlarda saymış olduğumuz fren sistemleri tercih ediliyor. Böylece yeni araçlarda kaza riskinin çok daha az olduğunu söyleyebiliriz. Aracın kontrolünü kolayca sağlamada ve dengede tutmada bu yeni teknolojilerin çok büyük katkısından söz etmek mümkündür. Aracın kaymasını önleyen sistemler çok avantajlı teknoloji olarak kendini göstermektedir.