Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car
Şaft Tüneli Nedir?
Şaft Tüneli Nedir?
Haz / 14 / 2024
527
Quickshift Şanzıman Nedir?
Quickshift Şanzıman Nedir?
Haz / 14 / 2024
491
Motor Bloğu Nedir?
Motor Bloğu Nedir?
Haz / 14 / 2024
482

Elektrikli Araç Dönüşüm Kiti Nedir?

Elektrikli araç dönüşüm kiti elektrikli olmayan araçların bazı değişimlerle elektrikli araç haline gelmesini sağlar. İYM (İçten Yanmalı Motor) değişimi ve kit takviyesi ile birlikte araçların elektrik enerjisi ile çalışan bir araç olması planlanmıştır. Otomotiv sektörü son yıllarda yaptığı çalışmalarla doğayı koruyacak adımlar atıyor. Sürdürülebilirlik ve çevreyi koruma adına yapılan çalışmalarda elektrikli araçlar çok önemli bir yere sahip olmuş durumda. Fabrikadan elektrikli araç olarak çıkan araçlar bu konuda insanlığa ve tüm dünyaya önemli katkı sağlıyor. Son dönemde yapılan çalışmalar sayesinde içten yanmalı motor özellikli araçların da bir dönüşüm geçirme şansına sahip olduğunu görüyoruz. Elektrikli araç dönüşüm kiti sayesinde araçlar elektrikli araca dönüşüyor ve tasarruflu olduğu kadar az zararlı yapısıyla da dikkat çekiyor.
 

Elektrikli araç dönüşüm kiti içten yanmalı araçların elektrikli araca dönüşmesi için gerekli olan parça ve bileşenleri içeriyor. Uyum halinde çalışan bu kit sayesinde araçlar elektrik enerjisi kullanarak çalışma imkânı buluyor. Aracın dönüşüm sürecinde ilk ve en önemli gereklilik aracın motorudur. İçten yanmalı motorun çıkarılması sonucunda araca elektrikli motorun monte edilmesi en önemli aşamalardan biridir. Yakıt deposu yerine batarya kullanılırken egzoz devre dışı bırakılır ve yeni ekipmanlar araca monte edilir.
 

Araç şanzımanı da bu esnada değiştirilir. Elektrikli araçlarda batarya ile birlikte şarj kablosu gibi gereklilikler vardır. Buna ek olarak elektrikli araç ekipmanlarının araca takılması ve bunların uyum içinde çalışması gerekir. Değişim sürecine ek olarak bu değişimin getirdiği yasal yükümlülükleri de bilmek gerekir.

 

Elektrikli araç dönüşüm kiti

 

2016 yılında araçlarda elektrikli dönüşüm kiti kullanımı yasaklanmıştır. Bu değişimle trafiğe çıkıldığı anda bu tercihin yasal olarak ceza karşılığı bulunmaktadır. Yine de hem yurt içinde hem de yurt dışında bu konuda çalışma ve değişim yapan firmalar bulunmaktadır. Elektrikli araç dönüşüm kiti eğişimi konusuna karar vermeden önce 2016 yılında yayınlanmış olan Resmi Gazete haberini incelenerek gerekir. Bu konuda yapılacak çalışmaların bir de maliyet karşılığı vardır. Kanunlarla sorun yaşamadan adıma atmak paranın boşa gitmemesi açısından önem arz eder.