Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car
Şaft Tüneli Nedir?
Şaft Tüneli Nedir?
Haz / 14 / 2024
527
Quickshift Şanzıman Nedir?
Quickshift Şanzıman Nedir?
Haz / 14 / 2024
491
Motor Bloğu Nedir?
Motor Bloğu Nedir?
Haz / 14 / 2024
482

Elektrikli Araçlarda Yangın Riski Ne Kadar?

Elektrikli araçlar tasarruflu ve güvenilir olması ile dikkat çekiyor. Tüm araçlarda yangın riski olmakla beraber elektrikli araçlarda bu oran daha düşüktür. Buna rağmen şarj esnasında ve kullanım anında yangın çıkma ihtimali vardır. Bataryaların bitmesi ile beraber araçların şarj edilmesi gerekir. Şarj anında bataryanın ısınması ve bu ısınmaya bağlı olarak patlama riski ortaya çıkabilir. Şarj anında aracın bataryaları kontrol edilmeli ve ısınma durumunda şarjın durdurularak aracın bataryalarının soğutulması gerekir. Kısa devre sorununa karşı da her zaman şarj anında araca dikkat etmek gerekir.
 

Otomobil üretici firmaların bu konuda şarj talimatnameleri vardır. Bu talimatnamelere uymak yangın ve patlama riskinin azalmasına hatta yok edilmesine yardımcı olabilir. Şarj anında bataryanın ısısının belli bir oran içinde olması gerekir. Şarj sürecinde bu sınırlara dikkat edilirse araçlarda ısınma ve yanma sorunlarının önüne geçmek mümkün olur.


Güvenlik Önlemleriyle Risk En Aza İndirilebilir


Başta kısa devre olmak üzere fizyolojik yetersizlikler ve aşırı ısınmanın yol açtığı riskler vardır. Araç markasının bu konuda tavsiye ve talimatnameleri sorunların oluşmasının önünde engel oluşturur. Isınma ve patlama riski aracın yanmasına neden olabilmektedir. Mal kaybının yanında can kaybı ve yaralanma sorunları da ortaya çıkabilir. Kurallara uygun şekilde yapılacak olan şarj sayesinde bu riskleri ortadan kaldırmak mümkündür.
 

Araçların üretim aşamasında batarya sorunlarını önlemek adına çalışmalar yapılmaktadır. Bataryanın ısınmasını önlemek adına yapılan çalışmalar bataryanın patlamasını da önleyen sonuçlar açığa çıkarır. Riski en aza indirme konusunda araç firmalarının çalışmaları genel olarak kullanıcıların faydasına sonuçlar yaratmaktadır. Burada şarj esnasında gösterilecek dikkat sayesinde sorunların minimum seviyeye düşmesi söz konusu olmaktadır.


Bir İtfaiye Firması Bu Soruna Çözüm Üretti


Elektrikli araçlardaki yangın ve patlama ihtimalini azaltma konusunda sadece araç firmaları çalışma yapmıyor. Bir itfaiye firması bu konuda yaptığı önelmiş bir çalışma ile soruna çözüm bulmuş görünüyor. Yangınla mücadele ekipmanları üreten Rosenbauer isimli bir şirket yapmış olduğu çalışmalarla elektrikli araçlarda yangına karşı çözüm üretmiş durumda. Araç aküsüne bu gelişmiş ekipman yerleştirilerek çözüm üretiliyor. Buradaki temel amaç yangına hemen müdahale edip söndürmek, gelişmiş ekipmanlar sayesinde oldukça başarılı sonuç elde edilmiş görünüyor.
 

Konu ile ilgili çalışma yapan firma yapmış olduğu deneme ve testlerde başarıya ulaştı. Tasarımdaki temel prensip batarya setlerine su doldurmakla sonuca gidiyor. Bu sayede termal kaçakların önlenmesi ve yangının söndürülmesi temel hedef olarak kendini gösteriyor. Bu sayede verimli bir soğutma çalışması ile çözüme ulaşmak mümkün oluyor.

 

Elektrikli Araçlarda Yangın Riskini Azaltan Önlemler Nelerdir?


Elektrikli Araçlarda Yangın Riskini Azaltan Önlemler Nelerdir?


Rosenbauer şirketinin geliştirmiş olduğu yöntemin kullanılması yangına karşı önemli bir tedbir olarak kendini gösteriyor. Buna ek olarak araç üretici firmalarının talimatnamelerine eksiksiz olarak uymak oldukça önemli. Eskiyen ve özelliğini kaybetmeye yüz tutan bataryaların değişlimi gerekli. Yangına su ile müdahale etmek ise riski daha da çok artırıyor. Şarj esnasında bataryaların ısısının kontrol edilmesi, yangın riskinin azaltılmasında gerekli bir uygulama olarak dikkat çekiyor.