Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car
Şaft Tüneli Nedir?
Şaft Tüneli Nedir?
Haz / 14 / 2024
527
Quickshift Şanzıman Nedir?
Quickshift Şanzıman Nedir?
Haz / 14 / 2024
491
Motor Bloğu Nedir?
Motor Bloğu Nedir?
Haz / 14 / 2024
482

Engelli Ehliyeti Nedir, Nasıl Alınır?

Engelli ehliyeti nedir sorusuna cevap olarak %40 ve üzerinde engelli raporu bulunanların almış olduğu ehliyet şeklinde cevap verebiliriz. Önceki süreçte H sınıfı olarak alınan bu ehliyet günümüzde ise A ve B ehliyetin bir sınıfı olarak isimlendiriliyor ve kabul ediliyor. Fiziksel ve zihinsel olarak araç kullanmasında herhangi bir sorun olmayan insanlar gerekli eğitim ve sınav sonucunda ehliyet alma hakkı kazanırlar.
 

Ehliyet almasında herhangi bir sorun olmayan bireyler kurs ve sınav sonucuna göre araç kullanma hakkına sahip olurlar. Sağlık kontrolünden geçen bireyler buna göre ehliyet alırlar ve araç kullanma konusunda şansa sahip olurlar. Engelin kapsamı burada büyük önem arz eder. Fiziksel engeller içinde özellikle görme oranında herhangi önemli bir sorun olmaması gerekir. Fiziksel uzuv eksikliği durumunda özel ehliyet ve kişiye özel araçlarla burada ortaya çıkan açığı kapatmak mümkün olur.


Engelli Ehliyetinin Kapsamı


Bazı insanlar doğuştan engelli olabilir. Bazı insanlar ise zaman içerisinde geçirdiği talihsiz hastalık ve kazalar sebebiyle engelli konumuna gelebilir. Bu tür sorunları olan bireylerin özel bir ehliyet sınıfında bilgi alınması ve araç kullanması söz konusu olmaktadır. 2016 yılında değişen trafik yönetmeliği ile birlikte engelli ehliyeti olarak tanımlanan H sınıfı ehliyetler kullanımdan kaldırılmıştır.
 

Günümüzde A ve B ehliyet sınıfına dâhil olan bu insanlar ücretsiz olarak gerekli değişim fırsatından istifade edebilmektedir. Engel durumu ve bu duruma uygun ehliyet konusunda özellikle kurs sınav ve sağlık kontrolünde gerekli değerlendirmeler yapılır. Kurallara uygun olarak alınan ehliyet sonucunda, bireylerin trafiğe çıkması ve araç kullanması söz konusu olur. Tüm ehliyetlerde olduğu gibi bu ehliyetlerde de 18 yaş sınırı geçerlidir.


Engelli Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?


Engelli ehliyeti nasıl alınır sorusuna cevap olarak özellikle fiziksel engeli bulunan bireylerin izlediği yolu takip etmek gerekir. Öncelikli olarak bu konuda bir engelli raporuna sahip olmak gerekir. Engelli raporunda bireyin durumu hakkında detaylı bilgiler kendini gösterecektir. Raporla birlikte hastaneye başvurulduğu zaman ehliyet alma konusunda herhangi bir sorun olmadığı belgelerle ortaya konur. Bununla birlikte bireyler bir sürücü kursuna kayıt olup gerekli eğitim alırlar. Sonrasında yapılan sınavla beraber ehliyet almak söz konusu olur.
 

Sağlık kontrolünden geçen bireylerin ehliyet belgelerini elde etmesi söz konusu olur. Ehliyet almaya hak kazanan bireyler aldığı ehliyetle birlikte trafiğe çıkar. Bedensel özürlüler ve uzuv eksikliği olanlar için, hem ehliyetler hem de araçlar daha özel olarak kendini gösterir.


Engelli Ehliyeti Ne Kadar?


Engelli ehliyeti ne kadar dersek öncelikli olarak ehliyetin alındığı dönemdeki güncel fiyatları bilmek gerekir. Engelli ehliyeti alabilmek için öncelikli olarak sürücü kursu bedelini ödemek gerekir. Bununla birlikte sınav giriş ücreti yine dönemin rakamları ile belirlenir. Harç ücreti ile birlikte ortaya belli bir rakam çıkarken, sürücü kursu fiyatı, sınav giriş fiyatı ve harç ücreti toplanarak bu işin toplam maliyeti ortaya konur.
 

Hemen her yıl ve yılın içerisindeki değişik zamanlarda ehliyet konusundaki rakamsal sonuçlar değişim göstermektedir. Özellikle enflasyonun bulunduğu bir ortamda sürücü kursu ücretleri harç ücretleri ve sınav giriş ücretleri değişken bir yapıya sahip olmaktadır. 2024 yılı için bu konuda güncel rakamları takip ederek ehliyet almak ve girişimde bulunmak söz konusu olur.


Engelli Ehliyeti Hangi Araçları Kullanabilir?


Engelli ehliyeti nedir ve engelli ehliyeti hangi araçları kullanır sorusuna cevap olarak yazınızda örnek vereceğiz. Özellikle B sınıfı ehliyeti olanların kamyonet ve otomobil kullanabildiğini söyleyebiliriz. M sınıfı, F sınıfı ve B1 sınıfı ehliyetlerin kullanabildiği araçları yine engelli ehliyeti ile kullanmak mümkün olacaktır. Traktör ile birlikte motosiklet ve 4 tekerli motosiklet kullanımı bu ehliyetlerle mümkün olmaktadır.
 

Sağlık durumu ve engel oranına göre bireyler ehliyet için başvuru yapabilir. Sağlık kontrolünden geçen bireyler bu rapora dayanarak ehliyet alabilir ve ehliyetin imkân tanıdığı araçları kullanabilirler.

 

engelli ehliyeti nasıl alınır


Engelli Ehliyeti Kimlere Verilir?


Engelli ehliyeti alabilmek için öncelikli olarak insanların engel raporunun bulunması gerekir %40 ve üzeri rapor alan bireylerin engelli ehliyetine başvurması söz konusudur bütün raporlarda ehliyet için yeterli imkân ortaya çıkmaz. Özellikle zihinsel engelliler ve görme engellilerin bu konuda bir takım kısıtlamalara takılması söz konusu olabilmektedir uzman hekimler ve sağlık kuruluşunun yapacağı değerlendirme ile birlikte engelli bireylerin ehliyet alıp alamayacağı belirlenmiş olur


Engelli Sürücü Belgesi Almanın Şartları


Engelli ehliyeti nedir ve sürücü belgesini almanın şartları nelerdir sorusunun cevabını size sunuyoruz. Engelli ehliyeti alabilmek açısından bir takım şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlar arasında:
 

  • Sağlık raporunun alınması,
  • Geçmiş süreçte ehliyetin elinden alınmaması,
  • Geçmiş süreçte başka bir ehliyet belgesinin bulunmaması,
  • Adli sicil kaydının temiz olması,
  • Sürücü kursunu tamamlaması,
  • Sınavı başarıyla geçmesi, önemli gerekliliklerdir.
     

Bu gereklilikleri doğru şekilde karşılayan ve şartları yerine getiren engelliler ehliyet alıp araç kullanma şansına sahip olurlar.