Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car
Şaft Tüneli Nedir?
Şaft Tüneli Nedir?
Haz / 14 / 2024
601
Quickshift Şanzıman Nedir?
Quickshift Şanzıman Nedir?
Haz / 14 / 2024
526
Motor Bloğu Nedir?
Motor Bloğu Nedir?
Haz / 14 / 2024
512

İmmobilizer Nedir?

İlk olarak Frank Marugg tarafından 1944 yılında keşfedilen bu teknoloji, zaman içinde çok gelişmiş ve araç sahipleri için güven anlamına gelen bir çözüm olarak kendini göstermiştir. Ülkemizde bu teknoloji çipli anahtar teknolojisi olarak da bilinmektedir. Araç güvenlik sistemi olarak kullanılan İmmobilizer son yıllarda oto hırsızlığı olaylarının %90 oranda azalmasına neden olmuştur.
 

İmmobilizer teknolojisi aracın yakıt ve ateşleme sistemini devre dışı bırakır. Böylece araçların daha emniyetli ve güvende olması sağlanır. Eski model araçları çalıştırmak çok daha kolay idi. Günümüzde ise bu konuda çok önelmiş tedbirlerin alındığını söyleyebiliriz. Araçların çalışmasını ve çalınmasını kontrol altında tutmak araç sahipleri için memnuniyet verici bir durum olarak kendini göstermektedir.


İmmobilizer Anahtar Sistemi


İmmobilizer anahtar sistemi yeni nesil araçlar için kullanılan bir sistemdir. Geçmiş dönemlerde sırf kontak yapısı nedeniyle sayısız araç hırsızlar tarafından kaçırılmıştır. Düz kontak işlemini iptal eden İmmobilizer anahtar sistemi, aynı zamanda güvenilir bir teknoloji ile araçların daha güvenle muhafaza edilmesine yardımcı olmuştur.


Hareketsiz hale getirmek anlamına gelen bu kelime araçlar için sağlıklı bir tedbir olarak görülür. Çip ve sensörlerle desteklenen otomotiv gelişimi, güvenlik sistemine yaptığı yatırımlarla araçları güvende tutmayı başarmıştır.


İmmobilizer Nasıl Çalışır?


İmmobilizer sistemi devreye girdiği anda yakıt sistemi ve ateşleme sistemi ile bağlantılı olarak çalışır. Anahtarın takılı olmadığı durumlarda bu sistemler devre dışı kalır. Anahtarın çalışmasına bağlı olarak sistemler aktif hale gelir ve aracın çalışması söz konusu olur.


Bu gelişmiş sistem anahtar olmadan aracın çalışmasını önler. Bu yüzden araç her nerede olursa olsun araç sahiplerinin içi rahat eder. Anahtar olmadığında devre dışı olan sistemler anahtarın takılmasına bağlı olarak devreye girer. Böylece araçlar güvende olur ve korunur.


İmmobilizer Ne İşe Yarar?


Bu gelişmiş sistem araçlar için bir güvenlik sistemidir. Oto hırsızlığı gibi çok önemli bir soruna karşı gelişen bir yöntem olarak kendini göstermiştir. Yeni nesil ve üst segment araçlara bakacak olursanız, en çok dikkatinizi yeni teknolojiler çekecektir. Araç için güvenlik anlamına gelen İmmobilizer, bir tür koruma tedbiridir. Anahtar olmadan araçların çalışması imkânsız hale gelmiştir. Çipler devreye girdiğinde aracın çalışabilmesi için sistemlerin devreye girmesi söz konusu olur. Elbette anahtar olmadan aracın çalışması söz konusu olmaz.


İmmobilizer Bozulursa Ne Olur?


İmmobilizer arızası ortaya çıktığında bu durumu anlamak oldukça kolaydır. Pek çok araçta bu arızaya bağlı olarak ikaz lambası yanar. Yanıp sönen ışığı değerlendiren sürücüler arızaları hemen anlar ve gidermek adına hemen harekete geçer.


Her araçta ikaz ışığı olmayabilir. Aslında anahtarı taktıktan sonra aracın çalışması beklenir. Anahtarın takılmasına rağmen araç çalışmıyorsa İmmobilizer arızası ilk akla gelen durumlar arasında yer alır. Araç zaten çalışmadığı için bu durumda yol yardımı hizmeti almak gerekir. Oto çekici hizmeti ise en son düşünülmesi gereken çözümdür.


İmmobilizer Sistemi İptal Edilebilir mi?


İmmobilizer sistemi sürücünün isteğine göre iptal edilebilir. Bu tercihin getirdiği dezavantajları unutmamak gerekir. Uzman ve gelişmişi bir teknik servis bu konudaki istekleri karşılayacaktır.


İmmobilizer Ne İşe Yarar?


İmmobilizer çok önemli bir tedbir ve güven unsurudur. Araçların her zaman güvende olmasını sağlar. Bu teknolojinin gelişimi adeta hırsızların işine darbe vurmuştur. Gelişmiş teknoloji ile desteklenen araçları anahtar olmadan çalıştırmak imkânsızdır.


Araçlarda kontak sistemleri son yıllarda önemli bir gelişim göstermiştir. Korunaklı elektronik düzenekler sayesinde araçların daha güvende olması sağlanmıştır. Sistem içinde yer alan çip, her bir anahtarın eşsiz ve özel olmasını sağlar.


İmmobilizer Sisteminin Gelişimi


1944 yılında Frank Marugg tarafından bulunan sistem 20. Yüzyıl içinde sürekli olarak standarda yakın bir gelişme göstermiştir. 20. Yüzyılın sonunda ve 21. Yüzyılın başında bu konuda önemli bir sıçramadan söz etmek mümkün olmuştur. Güvenlik konusunda en gelişmiş teknolojiler arasında İmmobilizer önemli bir yere sahip olmuştur.


Gelişmiş çip teknolojisinin bu gelişimde önemli bir pay sahibi olduğunu belirtmek gerekir. Otomotiv sektörü Ar-Ge çalışmalarına çok büyük bütçe ayırmış ve güvenlik sistemleri bu gelişimden önemli bir pay almıştır. Konfor ve güvenliğin yanı sıra emniyet tedbirleri konusunda çok önemli gelişmeler yaşanmıştır.

 


İmmobilizer Arızası Nasıl Çözülür?


Kontak anahtarını takıp aracı çalıştırmayı denediğinizde arıza ışığı yanıyorsa aracınız İmmobilizer arızası yaşıyor demektir. Hemen yedek anahtar ile aracınızı çalıştırmanız gerekir. Aracınız çalıştıktan sonra bu konuda deneyimli olan bir servise gitmeniz gerekir. Servis bünyesinde bulunan uzman ekipler ve ileri teknoloji sayesinde sorunun çözümü için gerekli adımlar atılacaktır.


İmmobilizer Arıza Lambası


İmmobilizer arıza lambası araç ikaz sistemi içinde önemli bir yere sahiptir. Gösterge panelinde yer alan bu unsur arıza durumunda yanıp sönerek sürücülerin ikaz edilmesini sağlar. Böylece uzman desteği ile gerekli, tamir ve değişim çalışması yapılır. Arızanın tespitini takip eden süreçte ya tamir çalışması yapılır ya da parça değişimi ile çözüm bulunur.


İmmobilizer Tamiri


İmmobilizer tamiri için öncelikle aracın bu sisteminde arıza olduğunu tespit etmek gerekir. Aracın çalışmaması ya da ikaz ışığının yanıp sönmesi bu konuda soruna işaret eder. Yedek anahtarı kullanıp bir oto anahtarcı servisten yardım almak gerekir. Uzmanlar gerekli incelemeyi yaparak tamir ya da değişim konusunda karar verirler. Kısa sürede tamir işlemi gerçekleşirken bu işlemin nispeten daha ekonomik bir yöntem olduğu görülür.


Değişim çalışmaları tamire göre daha yüksek maliyetli olabilir. Yine de araç emniyeti için burada harcanan paranın asla boşa gitmediğini söylemek mümkün olur. Güvenlik konusu söz konusu olduğunda servis hizmet kalitesine gereken önemin verilmesi büyük önem arz eder. Araç kontak anahtarının değeri neredeyse aracın değerine eşit bir sonuç ortaya koyar. Bu sebeple İmmobilizer sorunlarını çözmek çok gerekli ve önemli konular arasında yer alır.