Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car
Şaft Tüneli Nedir?
Şaft Tüneli Nedir?
Haz / 14 / 2024
527
Quickshift Şanzıman Nedir?
Quickshift Şanzıman Nedir?
Haz / 14 / 2024
491
Motor Bloğu Nedir?
Motor Bloğu Nedir?
Haz / 14 / 2024
482

Katalitik Konvertör Nedir?

Katalitik konvektör doğayı ve en başta da atmosferi korumak adına geliştirilmiş bir teknoloji ürünüdür. İçten yanmalı motor özellikli araçlar çalıştığı anda bu yanmanın karşılığında doğaya Azot Oksit ve Karbon Monoksit gazı salınır. Bu gazın sera etkisine ek olarak havayı zehirleyen sonuçları vardır. Egzoz sisteminin önemli bir parçası olarak karşımıza gelen katalitik konvektör:
 

 • Emisyon ölçülerini belli bir standarda taşır.
 • Doğayı korur,
 • Zehirli gaz salınımını önler,
 • Bir filtre görevi üstlenir.
   

Kullanılması bir zorunluluk olan bu parça, dünya genelinde araç markaları için bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu sayede doğayı korumak adına atılan bu adım tüm dünyada karşılık bulmuştur.


Katalitik Konvertör Ne İşe Yarar?


Katalitik konvektör egzozdan çıkan zehirli gazların atmosfere karışmasını önler. Milyonlarca aracın her gün yollarda olduğunu düşünecek olursak, burada alınacak basit bir tedbir bile doğanın korunması açısından büyük önem arz eder. Her iki yılda bir kez olmak üzere araçlarda muayene yapılır. Bu süreçlerde araçların trafiğe uygun olup olmadığı kontrol edilir. Bu kontroller içinde emisyon ölçümü tüm canlıların sağlığını ilgilendiren bir ölçüm çalışmasıdır.
 

Zehirli egzoz gazı salan araçların trafiğe çıkması bu yapılan muayene çalışmaları ile önlenir. Katalitik konvektör sorunsuz çalıştığı zaman araçların güvenle ve sorunsuz olarak trafiğe çıkması sağlanmış olur. Egzozdan çıkan gazların temiz olması sayesinde doğanın ve tüm canlıların güvende olması sağlanır.


Katalitik Konvertör Temizliği Nasıl Yapılır?


Katalitik konvektör yoğun araç kullanımına bağlı olarak tıkanıklık sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Katalitik konvektör temizliği için asit kullanılmaz baz kullanılır. NAOH, Sodyum Hidroksit olarak bilinen baz sayesinde başarılı bir temizlik çalışması yapılır. Temizlik esnasında direkt olarak tutulan tazyikli su katalizöre zarar verebilir. Temizlik çalışması araç sahipleri tarafından yapılabilir. Eğer bu konu çak ciddiye alınıyorsa uzman elemanlara ve yüksek teknolojiye sahip olan servisler daha uygun çözüm adresi olacaktır. Bu sayede yapılan temizlik çalışması çok olumlu bir sonuç verecektir.


Katalitik Konvertörün Araçtaki İşlevi


Katalitik konvektör bir aracın çevreyi kirletmesine engel olur. Egzozdan yayılan zehirli ve sakıncalı gazlar bu sistemle filtre edilir. Araçların trafiğe ve doğaya sorun çıkarmaması açısından katalizör ile daha sağlıklı bir sonuca ulaşılır. Asıl amacı emniyet ve sağlık olan bu parça, zamanla tıkanıklık sorunu yaşayabilir. Bu sorunları aşma konusunda iyi bir temizlik çalışması ile çözüme gidilir.


Katalitik Konvertör Nasıl Çalışır?


Katalitik konvektör egzozdan çıkan zararlı gazları tepkimeye sokar. Buradaki gazlar karbonmonoksit ve azotoksit olarak açığa çıkar katalizör tepkimesi ile bu gazları azot, oksijen, karbon monoksit ve su buharına dönüşür. Salınım miktarı makul olarak ortaya çıkarken yapılan emisyon kontrollerinde aracın doğaya herhangi aşırı bir zarar oluşturmadığı tespit edilir.


Katalizördeki Ek Enjeksiyon Sistemleri


Katalizördeki ek enjeksiyon sistemleri küçük kanallar olarak kendini göstermektedir. Oldukça fazla sayıdaki bu minik kanallar, katalizörün görevini en iyi şekilde yapmasına yardımcı olmaktadır. Tepkimeler sonucunda:
 

 • Azot,
 • Oksijen,
 • Su buharı,
 • Karbondioksit açığa çıkar.
   

Bu gazların ve buharın doğaya salınmasında herhangi bir zarar oluşmamaktadır. Katalizör tepkimeleri sayesinde bu cihazın yüksek ısılara ulaşması söz konusu olmaktadır. Ortalama olarak ısının 500 ila 1000 derece arasında olması oldukça doğaldır. Performansı yüksek bir şekilde ortaya koyan katalizör, düzenli çalıştığı zaman verimli bir sonuç yaratmak durumundadır. Katalizlere bağlı olarak ek enjeksiyon sistemleri ise bu yapının düzenli çalışmasına önemli derecede katkı sağlamaktadır. Yakından bakıldığı zaman küçük kanallar kendini gösterirken, bu metalle tepkimeye giren gazın daha temiz ve doğaya salınabilir olduğunu görmek mümkün olacaktır.


Katalitik Konvektörün İptali


Katalitik konvektör bir araç için olmazsa olmaz parçalardan biridir. Katalitik konvektörde sürekli arıza oluyor ve bu ECU’yü olumsuz etkiliyorsa, elbette buna karşı alınacak tedbirleri gözden geçirmek gerekir. Pek çok firma katalitik konvektörün iptali işlemini yapmaktadır. Esas olan durum ise bu işlem sonrasında egzozdan çıkan gazların emisyon sınırları içerisinde olmasıdır. Aksi takdirde iptal işleminin herhangi bir faydasından söz etmek mümkün olmaz.


Karbon Monoksit ve Azot Oksit gazları yüksek olduğu zaman, iptal işleminin başarısızlıkla sonuçlandığını söyleyebiliriz. Muayene süreçlerinde araçlar kontrolden geçemez ve böylelikle trafiğe çıkamaz. Bu konuda garantili hizmet veren işletmeler tercih edilmeli ve bu işletmelerin yapmış olduğu çalışmalar emisyon ölçümü ile gözden geçirilmelidir.

 

Katalitik Konvertör Ne İşe Yarar?


Katalizörün Araçtan Çıkarılması Sorun Yaratır Mı?


Katalizör iptali ve araçtan çıkarılması egzozdan gelen gazın direkt olarak doğaya salınması anlamına gelmektedir. Elbette ki katalizörün araca yerleştirilmesinde ki temel amaç sera gazı etkisini ortadan kaldırmaktır. Katalizörün çıkarılması durumunda egzozdan daha zehirli gazların doğaya yayılma ihtimali vardır. Bu tip konularda kesin karar verebilmek için ölçümler yapmak ve yapılan ölçüm sonucunda test ve değerlendirmeleri göz önüne getirmek gerekir. Emisyon ölçüleri bu konuda en doğru bilgiyi verecektir. Katalizörün iptalinden sonra, egzozdan çıkan gazın ölçümü ile bu değişimin faydalı mı zararlı mı olduğunu görmek mümkün olacaktır.


Katalitik Konvektör Çeşitleri


Katalitik konvektör veya katalizör dediğimiz zaman iki farklı model ortaya çıkmaktadır. İndirgeme katalizörü ve Oksidasyon katalizörü burada karşımıza çıkan katalizör modelleri olarak kendini gösterir. Araçların yapısı markası modeli ve kullandığı bileşenler elbette birbirinden farklı olabilir. Her araç için orijinal katalizör modeli illaki en doğrusudur. Katalizör değişimi esnasında yine çıkarılan parçaya uygun olarak orijinal parçanın tekrardan takılması gerekir. Böylelikle aracın yüksek verimliliği korunmuş olur ve emisyon ölçüleri istenen standartlarda ortaya çıkar.