Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car
Şaft Tüneli Nedir?
Şaft Tüneli Nedir?
Haz / 14 / 2024
601
Quickshift Şanzıman Nedir?
Quickshift Şanzıman Nedir?
Haz / 14 / 2024
526
Motor Bloğu Nedir?
Motor Bloğu Nedir?
Haz / 14 / 2024
512

Kaza Tespit Tutanağı Nedir ve Nasıl Tutulur?

Trafikte kazaya karışan iki araç, yalnızca maddi sorunların giderilmesi konusunda bir tutanak ile anlaşmaya varabilir. Trafik polisine ve sigorta şirketine gerek duyulmadan yapılan anlaşmalar bir tutanak ile belgeye dönüşür. Böylece kaza yapan araçların trafiği işgal etmeden sorunları çözüme kavuşturması mümkün olur.
 

Kaza Tespit Tutanağı Ne İşe Yarar?


Kaza tespit tutanağı en az iki aracın karıştığı maddi hasar oluşan kazalarda her iki tarafın anlaşmasını sağlayan önemli bir belgedir. Kaza olan bölge ve yol durumu iki tarafın sorumluluklarını ve kazada olan payını anlamada önem arz eder. İçinde bulunduğu durumu kabul eden ve anlaşma yoluna giden sürücüler bu tutanak ile önemli bir aşama kaydetmiş olur. Kaza olan yolda ve bölgede trafik akışının sağlanması adına, anlaşma çok önemli bir yöntemdir. Trafik kurallarını bilen sürücülerin anlaşması daha kolaydır. Özellikle kaza anında kendi hatasını kabullenen bireyler daha kolay ve hızlı şekilde anlaşma tutanağı oluşturabilir.


Kaza Tespit Tutanağı Nereden Alınır?


Kaza tespit tutanağı tüm araçlarda olması gereken bir kırtasiye ürünüdür. Kırtasiye satışı yapan ve matbu malzemeleri temin eden işletmeler bu konuda sürücülere yardımcı olabilir. Ayrıca sigorta şirketlerinin kendi müşterilerine bu tür bir hizmet sunduğu bilinmektedir. Her zaman araçta hazır olması gereken bu belge sayesinde hasarlı fakat yaralanmanın olmadığı kazalarda sürücülerin kendi tedbirlerini oluşturması mümkün olur.


Trafiğe çıkan sürücüler için ehliyet belgesi yalnız başına yeterli değildir. Sürücüler aynı zamanda tedbirli ve duyarlı olmalıdır. Küçük çapta yaşanan kazalarda araç sahipleri kendi özrünü kabul etmeli ve buna uygun bir anlaşmaya her zaman hazır olmalıdır. Bütün kazalarda trafik polisini çağırmak genel anlamda trafiği olumsuz etkileyecektir. Her iki tarafın anlaşarak bir tutanak oluşturması ve bu tutanağa imza atması süreçlerin hızlanmasına yardımcı olacaktır.


Kaza Tespit Tutanağını Mobilden Doldurma


Gelişen teknoloji pek çok konuda bilgisayarları hayatımıza dâhil etmiştir. Bugün pek çok işlem, rapor ve tutanak mobil üzerinden kolayca yapılmaktadır. Kâğıt kalem ihtiyacı duymadan oluşturulan tutanaklar sayesinde, hem sorunlardan kurtulmak hem de zaman kazanmak mümkün olmaktadır. Bu tür bir uygulamada:
 

·        İlk olarak E-Devlet üzerinden giriş yapmak gerekir.

·        Otomatik konum bilgisi açık olmalı ve tutanak için kullanılabilir durumda olmalıdır.

·        Mobil üzerinden kaza senaryosu çizimi oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır.

·        Buradan oluşturulan kolay tutanak zamandan kazandırmaktadır.

·        Tutanağa oldukça kolay bir şekilde ulaşmak mümkün olacaktır.


Mobil sistemler pek çok alanda hayatı kolaylaştıran teknoloji olarak kendini gösterir. Kaza tutanağı bunlardan sadece biridir. Hızlı tutanak oluşturma ve doğru evrak düzenleme konusunda herkesin bu teknolojiden faydalanması gerekir.


Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur?


Kaza tespit tutanağı, bu evrakın insanları yönlendirmesi ile kolayca hazırlanır. Tutanağın geçerli olması için hazırlama biçimi ve doğru bilgiler büyük önem arz eder. Tutanakta bulunan her bir maddenin uygun şekilde doldurulmuş olması gerekir. Buna göre:
 

·        1 numara: kazanın saati ve tarihi

·        2 numara: kazanın yeri

·        3 numara: görgü tanıkları ve onların iletişim bilgileri, aracın ve trafik sigortasının bilgileri

·        4 numara: kazaya karışan sürücülerin bilgileri

·        5 numara: araç şase ve plaka bilgileri

·        6 numara: trafik sigortası poliçe bilgileri

·        7 numara: istenen bilgilerin x ile işaretlenmesi

·        8 numara: aracın bulunduğu alan bilgileri 

·        9 numara: aracın hazar aldığı yeri resim üzerinde ok işareti ile gösterme

·        10 numara: kaza taslağı oluşturma

·        11 numara: iki sürücünün kaza yorum ve görüşleri

·        12 numara: iki sürücü tarafından belgenin imzalanması


Şeklinde işlemler yapılır. İmzaların atılmasından sonra bu belge geçerli hale gelir. Aslında bu belge mobil üzerinden de geçerli olacak şekilde kolayca hazırlanabilir.


Kaza Tespit Tutanağı Nereye Verilir?


Kaza sürecinde tutanak hemen hazırlanmalıdır. Daha sonrasında 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine verilmelidir. Bu süreç geçilecek olursa tutanağın geçerliliği kalmayacaktır. Sigorta şirketi bu belgenin yanında başka belgeleri de isteyebilir. Kimlik, ehliyet, ruhsat ve sigorta poliçesi, istendiği zaman sigorta şirketine verilmelidir. Böylece proseslerin sorunsuz şekilde tamamlanması söz konusu olacaktır.

 


Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama


Kaza tespit tutanağı sigorta şirketine teslim edildikten sonra ilgili şirketin internet adresi üzerinden gerekli takibin yapılması mümkün olur. Bu tür sorgulama işlemi sayesinde tutanağın devreye alınıp alınmadığı kolayca takip edilir. Bu süreçte bir aksama ihtimaline karşı sorgulama yapmak akılcıdır. Daha sonrasında, eğer varsa bir aksama kolayca giderilir. Sigorta şirketleri internet aracılığı ile müşterilerine bu ve benzer hizmetler sunmaktadır.


Kaza Tutanakları Kaç Gün Geçerlidir?


Kaza tespit tutanağı hazırlama ve takip konusunda süre ve süreçler hakkında doğru bilgiye sahip olmak gerekir. Hazırlanan tutanağın 5 iş günü içinde sigorta şirketine ulaşması gerekir. Bu belgenin geçerliliği 2 yıldır. Belge sigorta bildirim ve gözetim merkezine ulaştırılır. Kurum tarafından 3 iş günü içinde değerlendirme yapılır ve geri dönüşüm sağlanır. Tutanağı hazırlayan sürücüler ise bu süreci sigorta şirketinin internet sayfasından takip edebilir.