Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car

Kiralık Araba Arızası Kime Aittir?

Kiralık araba arızası kime aittir sorusu araç kiralayan müşterilerin en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Bu bilgiye sahip olan müşterilerin araç kiralama süreçlerinde daha bilinçli olması söz konusu olur. Kiralık olarak temin edilen araçların farklı şekillerde sorunlar yaşaması söz konusu olabilir. Araç çizilebilir, kaporta hasar alabilir ya da motor arızası yaşayabilir. Arızalar aracın pek çok parça ve sisteminde ortaya çıkabilir. Arızaların kim tarafından yaptırılacağı sorusu bu esnada cevap bulmalıdır. Burada cevap genellikle yapılan kiralık anlaşmasındadır. Bazı anlaşmalarda arızanın kaynağı önem taşır. Eğer sürücü hatasından kaynaklanan bir arıza sorunu varsa, anlaşma ve sözleşmeye göre aracın arızası için ödenen rakamlar müşteriden talep edilir. Aracın serviste kaldığı süreçte ortaya çıkan maddi kaybın da müşteriden tazmin edilmesi sağlanır.
 

Kapsamlı bir kasko sigortasına sahip olan araçlarda sözleşmeye göre her türlü arıza ve sorunun karşılanması söz konusu olabilir. Buradaki temel amaç araç kiralayan müşterinin konuya hâkim olmasıdır. Kiralama sözleşmesine imza atmadan önce verilen hizmetin neleri kapsadığını bilmek büyük önem arz eder. Bu sayede sürücüler hangi durumlarda kendilerinin ödeme yapması gerektiğini iyi bilirler.
 

Araç kiralama formunda araçta bulunan sorun ve çizikleri görmek mümkündür. Aracı teslim alırken sadece 1 ya da 2 dakika içinde yapılacak kontrol ile araçta bulunan çiziklere göz gezdirmek mümkün olur. Formda ve araçta yer alan çizikleri karşılaştırmak çok zaman almaz. Bu sayede formda bulunmayan çizikleri anlamak ve firmaya bildirmek müşterileri mesuliyetten kurtaracaktır. Arıza ve benzer sorunların ortaya çıkması durumunda araç sahibi olan firma ile iletişime geçmek gerekir. Araç hakkında detaylı bilgiler firmaya verilir ve bu sayede izlenecek yolun takip edilmesi söz konusu olur.


Kiralık Araç Motor Arızası Kime Aittir?


Kiralık araç motor arızası kime aittir ve motor arızasında müşteri arızayı karşılar mı gibi sorulara yazımız içinde cevap veriyor olacağız. Araçlarda en sık rastlanan arızalar içinde araç motor arızaları var. Çok çalışan ve yıpranan motorun zaman içinde arızalanması gayet normal bir durumdur. Kiralık araçların arızası durumunda nelerin yapılması gerektiği konusu yapılan anlaşmanın detayları içinde zaten bulunur. Burada öne çıkan detaya göre hareket edilir ve aracın zaman kaybetmeden servise ulaşması için gerekli adımlar atılır.
 

Kaskolu araçlarda motor arızaları kasko firması tarafından karşılanır. Kasko şirketinin yapmış olduğu değerlendirme sonucunda bariz bir sürücü hatası tespit edilecek olursa o zaman tahsilâtın müşteriden yapılması gündeme gelebilir. Sürücülerin araç motoruna zarar vermesi pek sık yaşanan bir olay değildir. Araç kullanma yeterlilik belgesine yani ehliyete sahip olan sürücülerin bireysel hata sebebiyle motora zarar vermesi çok sık rastlanan bir durum değildir. Sürücü hatasından kaynaklandığı çok net olan arıza durumlarında, müşteri ile anlaşma yoluna giderek çözüm aranır.
 

Araç motoru başta olmak üzere tüm parça ve sistemlerin düzenli olarak periyodik bakıma tabi tutulması gerekir. Kurumsal araç kiralama firmaları düzenli ve zamanında bakım konusunda çok hassas ve dikkatli olmalıdır. Böylece motorda beklenmeyen bir arızanın ortaya çıkması oldukça düşük bir ihtimal olacaktır. Mevsimlik olarak bakımların zamanında ve düzenli yapılması arıza riskinin azalması demektir. Bakımlı araçlar ise müşteri memnuniyeti ve sorunsuz hizmet olarak görülür. Bakım yaptırmakla beraber araçların değerini korumak söz konusu olur. Kiralık araçların düzenli şekilde yapılan bakımı sayesinde, aradan yıllar geçse bile araçların yeni ve etkili görüntüsü korunmuş olur.