Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car
Şaft Tüneli Nedir?
Şaft Tüneli Nedir?
Haz / 14 / 2024
601
Quickshift Şanzıman Nedir?
Quickshift Şanzıman Nedir?
Haz / 14 / 2024
526
Motor Bloğu Nedir?
Motor Bloğu Nedir?
Haz / 14 / 2024
512

Kiralık Araç Çalınırsa Ne Olur?

Kiralık araç çalınırsa ne olur sorusu tüm araç kiralayanların kafasında soru işareti oluşturan bir sorudur. Eğer araç kiralama anında Rent a Car firmasına bu soru sorulursa müşterilerin tatmin edici bir cevap alması söz konusu olacaktır. Pek çok kişi için aydınlatıcı olacağını düşündüğümüz bilgileri yazımızda sizinle paylaştık.
 

Kurumsal araç kiralama kolay ve konforlu ulaşım noktasında insanların en önemli tercihlerinden biri haline geldi. Araç kiralama firmaları kiraya verdikleri aracın kasko ve sigortasını yaptırdığı için araç kiralayan müşterilerin kafası şimdi daha rahat. Bununla birlikte araç çalınma gibi istenmeyen olaylarla karşılaşmak mümkün. Burada önemli olan konu ise kiralanan aracın çalınması durumunda araç kiralayan kişinin neler yapacağıdır. Araç çalınmış olsa bile araç anahtarı ve araç ruhsatının araç kiralayan kişide olması gerekir bu süreçte ruhsat ve anahtarın araç kiralama firmasına teslim edilmesi gerekecektir.
 

Araç kiralama hizmeti alınan araçlar genelde yeni, modelli ve tutulan markalı araçlar olarak karşımıza çıkar. Bu araçların maddi olarak iyi bir değere sahip olması söz konusudur. Hırsızlık olayından olumsuz etkilenmemek adına gerekli adımların hızlı bir şekilde zamanında atılması gerekir. Araba hırsızları araç çalma konusunda her yolu denerken gelişmiş teknoloji yardımı ile araçları ve hırsızları bulmak daha kolay hale gelmiştir.


Kiralık Araç Çalınırsa Hangi Adımlar İzlenmeli?


Kiralık araç çalınırsa hangi adımlar izlenmeli ve bu durumda ne yapmalı? Öncelikli olarak bu durumun müşteriler üzerinde bir şok etkisi yaratacağını söyleyebiliriz. Bu şoku hemen atlatmak ve hızlıca mantıklı şekilde davranmak sorunun çözümüne katkı sağlayacaktır.

 

Araç Kiralama Firmasına Haber Verin
 

Araç çalınacak olursa ilk yapacağınız şey araç kiralama firmasına haber vermek olmalıdır. Araç takip sistemi kullanan Rent a Car firması aracın bulunduğu yeri hemen tespit edecek ve polise de yardımcı olacaktır. Araç takip sistemi devre dışı kalsa da ilk olarak firmaya haber vermek aracın son bulunduğu yeri tespit etmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca firma yetkilileri izlenecek yol konusunda müşterileri bilgilendirecektir. Ne yapacağını şaşıran ve o anda firmayı bilgilendirmeyen müşteriler için durum daha zor olabilir. Uzman araç kiralama firması yetkilileri bu ve benzer olaylara karşı oldukça tecrübelidir.


Polise Haber Verin Ve Tutanak Tutturun

Aracın çalınması ile firma yetkililerini arayan müşteriler telefonu kapatır kapatmaz polise haber vermelidir. Polisin tutanak tutması için aracın markası, modeli ve görünüşü ile ilgili bilgiler gerekli olacaktır. Araç ruhsatı polis gelmeden hazır tutulursa bu bilgileri kolayca vermek mümkün olur. Polisler araç çalınma olayı konusunda son derece bilgilidirler. Müşteriler polisten alacağı destekle rahatlayıp daha sakin bir hale gelebilirler.
 

Aracın kiralık olduğu bilgisi polise verilmelidir. Bununla birlikte aracın kiralandığına dair belgeleri polise göstermek sürecin daha sağlıklı işlemesine yardımcı olacaktır. Kiralık araç çalınma olayına karşı aşina olan polisler sürecin doğru şekilde işlemesi için üstüne düşen görevi yerine getirecektir.


Aracın Ruhsatını, Anahtarını Ve Kiralama Belgelerini Araç Kiralama Firmalarına Verin

Rent a Car firmasına ve polise haber veren müşteriler son olarak belge ve evraklarla beraber anahtarı firmaya teslim ederek görevini tamamlamış olur. Eğer ruhsat ve anahtarın Rent a Car firmasına teslimi sağlanmazsa o zaman aracın müşteriden tahsil edilme durumu ortaya çıkabilir.
 

Araç kiralayan herkesin kiralama süresi boyunca anahtar ve ruhsata gereken önemi vermesi gerekir. Eğer araç ruhsatı ve anahtar arabada unutulacak olursa aracın çalınmasına kolaylık sağlanmış olur. Belgeler ve anahtar teslimi ile müşterilerin yapacağı başka bir işlem kalmaz. Zaten kaskolu olan aracın bedeli ilgili kasko firması tarafından karşılanır.