Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car

Lastik Diş Derinliği Kaç Olmalı?

Lastik diş derinliği kaç olmalı sorusu aracıyla trafiğe çıkan her sürücüyü yakından ilgilendirir. Araç lastiklerinin diş ve derinlik ölçüleri araçların yol tutuşu açısından çok büyük önem taşır. Bir diğer şekilde fren mesafesinin uygun standartlarda olması için araç lastik derinliğinin belli standart ölçülerde olmasına dikkat edilmelidir. Yeni bir lastik alındığı zaman genelde diş derinliği 8-9 mm olarak ölçülür. Lastikler kullanıldıkça aşınır ve bu durum derinliğin azalmasına neden olur. Yapılan araç muayene çalışmalarında araç lastik derinliği kaç mm olmalı sorusu cevap bulur ve bu ölçü en az 1,6 mm olarak bilinir. Bu rakam alt sınır olmakla beraber uzmanların tavsiye ettiği derinlik ölçüsü yazlık lastiklerde en az 3 mm olarak bilinmektedir. Kış lastiklerinde ise bu rakam 4 mm olarak karşımıza çıkar.
 

Lastik Diş Derinliği ve Güvenli Sürüş İlişkisi
 

Lastik diş derinliği ile aracın sürüş ilişkisi arasında çok önemli bağlantı vardır. Araç lastikleri sağlıklı olduğu zaman trafikte daha güvenli bir ortamın oluşması mümkün olur. Eğer bir araç standart lastik gereksinimlerini yerine getirmezse kendisi ile diğer araçların risk altında olmasına neden olabilir.
 

Fren mesafesi ve yol tutuşu tüm araçlar için hayati önem taşıyan konular arasında yer alır. Gerekli ölçüyü karşılayan ve diş derinliğini sağlayan lastikler araçların yola daha sağlıklı şekilde tutunmasına yardım eder. Böylece aracın kontrolünü sağlamak kolaylaşır ve kaza riskinde önemli bir düşüş gözlenir.
 

Lastiklerdeki Minimum Diş Derinliği Ne Kadar Olmalı?
 

Minimum lastik diş derinliği 1,6 mm olsa da bu ölçüye kalmadan daha derin dişli lastiklerle çözüm oluşturmak gerekir. Lastiklerdeki diş derinliği arttıkça lastiklere olan güvenin de artış gösterdiği bilinir. Kış sezonunda kullanılan lastiklerin diş derinliği daha fazla olmalıdır. Kar ve buz gibi kayma nedeni olan etkenlere karşı kışlık lastikler en önemli tedbirlerin başında gelir. Yasal sınırlar her ne kadar 1,6 mm olsa da bu derinlik ölçüsü yükseldikçe aracın daha emniyetli şekilde yolculuk yapması mümkün olur.
 

Lastik Diş Derinliğinin Yasal Standartları ve Kontrol Yöntemleri
 

Lastik diş derinliği ölçümleri araç muayene istasyonları tarafından yapılır. Ölçüm ve kalibrasyon için kullanılan teknolojiler sayesinde en doğru bilgilere kolayca ulaşılır. Yasal sınırların altında kalan ölçüler yüzünden aracın muayene standartlarını yerine getirememesi söz konusu olabilir. Aracını muayeneye sokacak olan sürücüler aracındaki lastik diş ölçüleri konusunda bilgiye sahip olmalıdır. Bu sayede muayene sürecinin sorunsuz şekilde geçilmesi söz konusu olur.
 

Lastik diş derinliği
 

Lastik Değişimi ve Güvenlik: Diş Derinliği Önemi
 

 Lastik diş derinliği aracın güvenliği açısından büyük önem arz eder. Bir aracın her türlü yolda emniyetli, şekilde ilerlemesi için lastik dişi derinliği konusunda standartlara uyması gerekir. Aşınmış ve standart ölçünün altına düşmüş olan lastikler aracın yol tutuşunu olumsuz etkiler. Fren yaparken araç kayabilir ve viraja girdiğinde araç savrulabilir. Kış mevsiminde bu risklerin daha da artması söz konusu olur. Kullandığı lastiğin ölçüsü hakkında bilgili olan sürücüler, yola çok daha emniyetli şekilde çıkma şansına sahip olur.

 

 

Kurumsal araç kiralama hizmeti için tıklayın.

Aylık araç kiralama hizmeti için tıklayın.