Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car
Şaft Tüneli Nedir?
Şaft Tüneli Nedir?
Haz / 14 / 2024
601
Quickshift Şanzıman Nedir?
Quickshift Şanzıman Nedir?
Haz / 14 / 2024
526
Motor Bloğu Nedir?
Motor Bloğu Nedir?
Haz / 14 / 2024
512

Motor Bloğu Nedir?

Motor bloğu araç motorlarının ana gövdesini oluşturan çok önelmiş bir parçadır. Komple bir blok olarak üretilmiş olan bu parça motora ait olan pek çok parçanın uyumlu şekilde çalışmasına yardımcı olur. Motor bloğunda yer alan boşluklar:
 

·        Silindirler

·        Eksantrik mili,

·        Krank mili,

·        Distribütör,

·        Yağ pompası,

·        Yağ filtresi,

·        Şarj dinamosu,

·        Marş motoru gibi parçalar için alan oluşturur.


Araç motorunda bulunan her bir parçanın büyük önemi vardır. Motor bloğu tarafından düzenli şekilde korunan bu parçalar aynı zamanda motorun verimli ve düzenli şekilde çalışmasına önemli katkı sağlar.


Motor Bloğu Nasıl Çalışır?


Motorun büyük ve önemli parçası olan motor bloğu, pek çok parçanın montajına ve çalışmasına katkı sağlar. Hareketli parçaların belli bir düzen içinde çalışabilmesi için motor bloğunda boşluklar bulunur. Bu parçalar boşluklara otururu ve motorun kusursuz bir şekilde çalışmasından söz edilir.


İçten yanmalı motorların önemli bir parçası olan motor bloğu genelde hareketli parçalara yataklık eder. En çok hareket silindir yataklarında ortaya çıkar. Motorun çalışmasına bağlı olarak araç silindirleri aşağı yukarı hareket eder. Bu hareket krank mili yardımı ile dönme hareketine dönüşür ve tekerlere kadar ulaşır. Motor bloğunda bulunan hareketli parçaların çalışmasına bağlı olarak aşırı ısınma ve sürtünme gibi sorunlar ortaya çıkar. Tedbir olarak motor bloğunda koruyucu motor yağı için tedbirler çoktan ortaya konmuştur.


Motor Bloğu Çatlağı ve Etkileri


Motor bloğunda ortaya çıkan bir çatlak tüm sistemin çalışmasını olumsuz etkiler. Öncelikle yağ sızıntısı ve antifriz sıkıntısı motorun geleceği açısından büyük riskler oluşturur. Eğer çatlak hemen tespit edilip giderilmez ise o zaman motoru bekleyen daha büyük sorunlardan bahsetmek gerekir. Yağsız kalan bir motorun çalışması çok zararlı bir durumdur. Çalışmaya bağlı olarak sıcaklık artar ve motorun aldığı yaralar geri dönüşü olmayan bir sonuç yaratabilir.


Motor yağı motor parça ve bileşenlerinin korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda motor bloğunun korunması için motorun yağsız kalmaması gerekir. Çatlak ve benzer sorunlar sebebiyle en çok görülen problemler arasında motorun yağsız kalma sorunu ortaya çıkar. Aşırı ısınan parçalar partikül üretir ve bu durum çok kötü bir senaryonun başlangıcını oluşturur. Motorun hassas aksamlarının tamamı böylesine riskli bir durumdan olumsuz etkilenir.


Motor Bloğu Çatladığında Ne Olur?


Motor bloğu çok sağlam ve döküm metal alaşımdan oluşur. Hafif olan bu kompleks yapı aynı zamanda sağlam ve kullanışlıdır. Ne kadar sağlam olsa da motor bloğunun zamanla çatlaması ve zarar görmesi söz konusu olabilir. Çatlama ortaya çıktığında bu olumsuz durum aynı zamanda motor bloğunu da olumsuz etkiler. Çatlak durumuna bağlı olarak koruyucu amaçlı kullanan yağın sızıntı ile akıp tükenmesi söz konusu olur. Yağsız kalan bir motor ise pek çok parçanın zarar göreceği bir durumla karşı karşıya kalır.


Motorda yer alan silindirler çok büyük bir hızla hareket eder. Bu hareket anında motor yağının koruma görevi öne çıkar. Eğer motorda koruyucu yağ bulunmuyorsa aracı çok maliyetli arıza süreçlerinin beklediğini söyleyebiliriz.


Motor Bloğu Neden Çatlar?


Motor bloğu birçok nedene bağlı olarak çatlar ve özelliğini kaybeder. Motor bloğunun sağlam ve darbelere karşı dayanıklı bir yapısı vardır. Buna rağmen motorun bu önemli parçası bazı nedenlerden dolayı hasar alabilir. Araçlar kaza yapacak olursa, gelen darbeye göre motor bloğunda çatlama durumu söz konusu olabilir. Kaza dışında da burada sorun ortaya çıkma ihtimali, vardır. Montaj çalışması esnasında yapılan hatalar ve motorun aşırı derecede ısınması bu tür çatlakların ortaya çıkmasına neden olabilir. Soruna neden olan durumların tespit edilmesi ve hızlı bir şekilde giderilmesi gerekir.

 


Motor Bloğu Çatlağı Nasıl Anlaşılır?


Araç bakımı esnasında yapılan gözle kontrol, motorda yağ kaçağı olup olmadığını ortaya koyar. Araçta yaşanan boğulma ve çekiş gücü kaybı sorunun anlaşılması için dikkat edilen belirtiler arasında yer alır. Buradaki en önemli konu, belirtiler ortaya çıktığında hemen harekete geçilmesidir. Böylece çatlağın daha büyük sorunlar oluşturması önlenir. Hızlı çözümlerle motor bloğu sorunları giderilir. Erken çözüm hem ekonomik hem de avantajlı bir fırsat yaratır.