Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car
Şaft Tüneli Nedir?
Şaft Tüneli Nedir?
Haz / 14 / 2024
527
Quickshift Şanzıman Nedir?
Quickshift Şanzıman Nedir?
Haz / 14 / 2024
491
Motor Bloğu Nedir?
Motor Bloğu Nedir?
Haz / 14 / 2024
482

Plug-in Hibrit Araçlar Nasıl Çalışır?

Plug-in hibrit araçlar son dönemde piyasaya çıkan oldukça tasarruflu ve kullanışlı araçlardır. Bu araçlarda sadece elektrik motoru yoktur. Elektrik motoru ve benzin motoru bulunan araçlar hem güç hem de tasarruf bakımından oldukça avantajlıdır. Araçlarda benzin deposu olmakla beraber aynı zamanda prize takılıp şarj edilebilen bir batarya mevcuttur.
 

Rejeneratif frenleme sistemine sahip olan bu araçlarda frene basıldığı anda aracın şarj edilmesi söz konusu olur. Her iki yakıt türünü de verimli olarak kullanan bu araçlar en tasarruflu araç modelleri içinde yer alır. Plug-in hibrit özelliği sayesinde araçlar hareket eder, tekerleri döndürmeye yarayan bu teknoloji elektrik enerjisi ile çalışır. Elektrik enerjisi biter ve bataryalar boşalırsa o zaman benzin motoru devreye girer ve araç konforundan bir şey kaybetmez.


Plug-in Hibrit Araçların Çalışma Mantığı


Bu tür araçların çalışma mantığı çok basit ve bir o kadar da avantajlıdır. İlk olarak aracın elektrik enerjisi ile çalışması söz konusudur. Frenleme ile bu enerjinin tekrardan şarj özelliği vardır. Ayrıca bu bataryanın prize takılıp şarj edilmesi mümkündür. Bataryanın bitmesi durumunda içten yanmalı motor devreye girer. Bu esnada araç benzinle çalışır. Genel bir ulaşım durumunda hem elektrik enerjisi kullanılır. Hem de bu enerji bittiğinde araç benzinle çalışır. Bu sayede aracın çok ekonomik ve randımanlı şekilde yol alması mümkün olur.


Elektrik ve Benzinle Çalışma Özelliği


Elektrik ve benzinle çalışma özelliği Plug-in hibrit araçlara önemli avantaj sağlar. Öncelikli olarak elektrik enerjisi kullanılırken bu durum araçların daha tasarruflu şekilde çalışmasına yardımcı olur. Araç çalışırken ve frene basıldığı anda elektrik bataryalarının dolması söz konusu olur. Bu durum sayesinde tasarruflu kullanım konusunda avantajlar çoğalır. Bataryada elektrik enerjisi tükendiğinde anında benzinli içten yanmalı motor devreye girer. Araç gücünden ve performansından bir şey kaybetmez. Bilakis tasarruflu ve verimli bir ulaşım imkânı ortaya çıkar.


Plug-in Araçların Şarj Edilebilir Bataryaları


Plug-in araçların şarj edilebilir bataryaları güvenli bir sürüş ve konforlu bir ulaşım imkânı sağlar. Buna ek olarak tasarruflu şekilde araç kullanmak adına şarj edilebilir bataryalar en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Hibrit araçlara göre daha farklı olan bu modellerde, hem içten yanmalı motorlar hem de elektrik motorları kullanılmaktadır. Prizden şarj edilebilen batarya özelliği sayesinde, hem konforu elde etmek hem de güvenli ulaşım fırsatından faydalanmak mümkün olmaktadır.
 

Daha ekonomik ve avantajlı bir tercih noktasında, şarj edilebilir bataryalar ve kullanımı büyük öneme sahip olmuş durumdadır. Yüksek teknolojinin getirdiği avantajlar, özellikle doğayı koruyan çevre dostu avantajlarla birlikte kendini göstermektedir. Aynı zamanda ekonomik bir şekilde araç kullanma konusunda, şarj edilebilir batarya modelleri insanlar için güven veren unsurlar arasında yer almıştır.

 

Plug-in Araçların Şarj Edilebilir Bataryaları


Çevre Dostu Sürüş


Fosil yakıtlar ve işten yanmalı motorların çevreye çok olumsuz etkileri söz konusudur. Bu etkileri daha da azaltabilmek açısından özellikle günümüzde Plug-in modelleri devreye girmiştir. Yine, hibrit araçların elektrikli motorları çevreyi daha çok koruyan ve kollayan bir sonuç ortaya koymuştur.
 

Araç egzozlarından zehirli gazların çıkma oranı gittikçe azalmaktadır. Bu konuda yapılan yatırımlar sayesinde pek çok araç modeli gelişmiş ve kullanım konusunda insanlara önemli avantajlar sağlamıştır. Başta atmosferde oluşan sera gazı etkisini ortadan kaldıran bu teknoloji, egzoz emisyonu konusunda da çok faydalı sonuçlar yaratmıştır. Çevre dostu bir sürüş ve bunun getirdiği avantajlı sonuçlar, doğayı koruyup insanlara büyük katkı sağlamıştır.


Hibrit Ve Plug-İn Hybrid Araçların Farkları Nelerdir?


Günümüzde doğayı korumak adına otomotiv sektörünün önemli çalışmaları bulunmaktadır. Yıllardan beri kullanılan içten yanmalı motorların yanı sıra, günümüzde elektrik motorları devreye girmiş ve insanlar için gerçekten çok faydalı sonuçlar yaratmıştır. Özellikle günümüz teknolojisi olarak karşımıza çıkan Hibrit ve Plug-in modellerinin birbirinden farklı yönleri vardır. Hibrit araçlar şarj istasyonlarında şarj olur. Plug-in araçlar ise prizden şarj olabilir.
 

Plug-in araçları hibrit araçlara göre daha büyük aküye sahiptir. Hibrit araçlar sadece elektrikle çalışırken, Plug-in araçlar aynı zamanda içten yanmalı benzin motorları ile çalışır. Hibrit araçlarda sadece araç şarjı esnasında dolum yapılır. Plug-in araçlarda ise frenine basıldığı anda aracın kendi kendine şarj yapması söz konusu olur. Burada görmüş olduğunuz bilgiler ışığında her iki model aracın da çevre dostu ve avantajlı olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Diğer bir açıdan tasarruflu sürüş konusunda, yine elektrik motorlu araçların çok faydalı sonuçları dikkat çekmektedir.