Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car
Şaft Tüneli Nedir?
Şaft Tüneli Nedir?
Haz / 14 / 2024
601
Quickshift Şanzıman Nedir?
Quickshift Şanzıman Nedir?
Haz / 14 / 2024
526
Motor Bloğu Nedir?
Motor Bloğu Nedir?
Haz / 14 / 2024
512

Stepne Nedir, Stepne Çeşitleri Nelerdir?

Stepne her araçta olması gereken kullanıma hazır yedek lastiktir. Bijonlar anahtar gevşetildikten sonra kolayca takılan stepne aracın zaman kaybetmeden tekrar yola dönmesini sağlar. Genelde araç bagajlarında bu unsur bulunur ve her an için kullanıma hazırdır. Bazı araçlarda ise arka kapakta stepne taşımak için özel bir yer bulunur. 4x4 ve SUV modellerde bu tür uygulamaya daha sık rastlanır. Stepne kullanabilmek için araçlarda kriko ve takozun da bulunması gerekir. Araç sürücüleri, ihtiyaç halinde arızalı tekeri yerden kesmek üzere kriko kullanılır


Stepne Ne İşe Yarar?


Patlayan ya da havası inen lastikler yolda sorun yaratır. Yolun her yerinde lastikçi bulmak zordur. Çoğunlukla lastik değişimi araç sürücüleri, tarafından yapılır. O anda araçta hazır bulunan stepne bu konuda çözüm yaratır. Sadece bijon anahtar vidalarının sökülmesi ve takılması ile değişim yapılır. Burada artı şeklinde bir bijon anahtarı ile eski lastiği sökmek ve yeni stepneyi takmak zor değildir. Gerekli değişim sonrasında araçlar yolculuğuna kaldığı yerden devam edebilir.


Stepne Çeşitleri


Stepne konusunda 4 farklı lastik çeşidi vardır. Bu çeşitler:
 

·        Tam boyutlu stepne,

·        Tam boy uyumlu olmayan stepne,

·        Tam boy geçici stepne,

·        Kompakt/katlanır geçici stepne şeklindedir.


Patlayan, yarılan ve artık kullanılamaz hale gelen tekerin değişmesi için bu stepnelerden herhangi biri kullanılır.


Tam Boyutlu Stepne


Adından da anlaşılacağı üzere bu stepne aracın lastikleri ile uyumludur. Ölçü ve hava basıncı konusunda bu tercihler araçlar için en doğru tercih olarak kendini gösterir. Değişimden sonra aracın dengeli şekilde yol alması söz konusu olur.


Tam Boy Uyumlu Olmayan Stepne


Bu model araçlarda lastik değişimi için uygun bir modeldir. Ölçüler diğer lastiklerle aynı olmasına rağmen lastiğin markası ve modeli farklıdır. Yapısı her ne kadar farklı olsa da aynı ölçüde olması sebebiyle araçlar yolda zorlanmaz.


Tam Boy Geçici Stepne


Tam boy geçici stepne sağlam olan diğer lastiklere göre daha hafiftir. Buna rağmen aracın yolda kalmaması için yeterlidir. En azından lastikçi hizmeti alana kadar araçların sorunsuz şekilde yolculuk yapması mümkün olur. Tam uyumlu olmadığı sürece stepne takılı iken araçların daha dikkatli gitmesinde fayda vardır.


Kompakt/Katlanır Geçici Stepne


Kompakt/katlanır geçici stepne çok yer kaplamayan ve ihtiyacı geçici olarak karşılayan bir stepne modelidir. Genelde kullanım amacı oto lastik hizmeti alana kadardır. Eğer uzun yolda lastik değişimi gerekli olmuşsa ilk lastikçiden yardım almakta fayda vardır. Bu tür stepnelerin uzun süre kullanılması tavsiye edilmez. Yine de yolda kalmamak adına kullanılan pratik bir çözüm olarak tercih edilir.


Her Araçta Stepne Lastik Bulunur mu?


Stepne her araçta bulunması gereken bir tedbirdir. Yolda kalmak istemeyen araç sahipleri bagajında ya da stepne aparatında mutlaka bu unsuru bulundurmalıdır. Sadece stepne taşımak yeterli değildir. Bijon anahtarı, kriko, takoz ve fazladan bijon anahtar başlığı bulundurmak daha sağlıklı bir sonuç verecektir.


Stepnenin Bakımı ve Doğru Kullanımı


Araçta bulunan stepne araç bakımı esnasında mutlaka gözden geçirilmelidir. Lastiğin hava basıncı ölçülmeli ve düşük basınç söz konusu olduğunda gereken takviye basınç uygulanmalıdır. Aynı zamanda mevsime uygun stepne ilke daha sağlıklı bir değişim çözümü olacaktır.

 


Stepne Lastik Ömrü Ne Kadardır?


Stepne lastik çok fazla kullanılmadığı sürece taşınır ve kullanılır. Herhangi bir son kullanma tarihi olmadığı için bu konuda araç sahiplerinin gerekli değerlendirmeyi yapması gerekir. Az kullanılan ve az yıpranan lastiklerin uzun bir kullanım ömrü vardır. Kullanım süresini ise en iyi araç sahipleri bilir. Stepneye bir ömür biçilecekse her bir stepnenin kullanım şartlarının bilinmesi gerekir.


Stepne Lastikle Ne Kadar Yol Gidilir?


Stepne yol mesafesi konusunda bilgi vermek için kullanılan lastiğin durumuna bakmak gerekir. Bu konuda ortalama 80 km bilgisi olsa da bu bilgi kesinlikle net değildir. Stepne olarak orijinal ve tam boy uyumlu bir lastik kullanıldığı zaman bir kullanım süresi koymaya gerek yoktur. Geçici stepneler ise ilk lastik bayi hizmetine ulaşana kadar kullanılmalıdır.


Hangi Durumlarda Stepne Kullanılır?


Yedek lastik olarak bilinen stepne ihtiyaç duyulduğu her zaman kullanılır. Delinme, patlama ve yarılma sorunlarında hemen stepne ile çözüm oluşturmak gerekir. Hava basıncı düşük olan lastikler için hava basma istasyonu ile çözüm üretilir. Eğer böyle bir imkân yoksa havası düşük olan lastik yerine de stepne kullanmada fayda vardır.


Stepne Değiştirme Adımları


Stepne değiştirmeden önce aracın düz bir zeminde olmasına dikkat edilmelidir. Aracın bulunduğu zeminin sert olması önem arz eder. Genelde asfalt yollar bu değişim için uygundur. Önce arızalı lastiğin bulunduğu tarafta kriko yardımı ile lastiğin yerden kesilmesi sağlanır. Eğer kriko bir takoz ile desteklenirse değişim süreci daha güvenli hale gelir. Sonrasında bijon anahtarı kullanılır ve sorunlu lastik yerinden çıkarılır. Stepne yerine takılır ve vidalar sıkılanır. Takoz alınır, kriko indirilir ve araç yola çıkmaya hazır hale gelir.