Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car

Yazlık ve Kışlık Lastik Nasıl Anlaşılır?

Yazlık ve kışlık lastikler farklıdır ve bu lastikleri birbirinden ayıran önemli özellikler vardır. Lastik yanaklarında bulunan işaret ve numaralar sayesinde lastiğin niteliği hakkında daha doğru bilgi almak söz konusu olur. Buna ek olarak lastiklerin şekli ve görünümü sayesinde kışlık ve yazlık modellerin birbirinden ayrılması söz konusu olur.
 

Kış lastikleri daha derin kanallıdır ve çizgiler karlı ve buzlu havalarda tutuş sağlayacak şekildedir. Yaz lastiklerinde hareket yönünde ve daha dar kanallı çizgiler bulunur. Lastik performansını artırmak açısından her mevsime uygun şekilde tercih yapılması araçların hızını ve yol tutuşunu olumlu etkiler.


Yazlık ve Kışlık Lastik Özellikleri


Yazlık Lastik Özellikleri
 

Yaz sürecinde kendi dönemine uygun tercihle karar vermek gerekir. Güven veren lastikler sayesinde zorlu yol şartlarında emniyetli bir şekilde ulaşım fırsatı elde etmek söz konusu olacaktır. Yaz lastiği tercihi ile ortaya çıkan özellikleri şu şekilde sıralamak mümkündür:
 

·        Aracın seri ve hızlı olmasına katkı sağlar.

·        Yaz döneminde ve kuru yollarda yüksek performans sergiler.

·        Yol tutuşu daha iyidir.

·        Islak zeminde yol tutuşu avantajı sağlar.

·        Sesiz bir performans sergiler.

·        Duruş mesafesi kısadır, sürüş performansı yüksektir.
 

Kışlık Lastik Özellikleri


Kış döneminde karlanma, tipi ve buzlanma sorunları öne çıkar. Alınacak tedbirler içinde kışlık lastikler en çok önem verilmesi gereken durumların başında gelir. Kışın kullanılan lastikler araçlara şu şekilde özellik ve katkı sağlar:
 

·        Güçlü yol tutuşu sağlar.

·        Fren mesafesi kısa olur.

·        Karlı ve buzlu havalarda yolu tutar.

·        Kalın dişlidir güven verir.

·        Rampa yollarda aracın kontrolden çıkmamasını sağlar.

·        Mevsimine göre iyi bir performans sergiler.
 


Yaz Lastiği Nasıl Anlaşılır?


Yaz lastiği gerek lastik yanağında bulunan yazılardan gerekse de şeklinden anlaşılır. Yaz lastikleri daha hafiftir ve aracın yakıttan tasarruf sağlamasına yardımcı olur. Aracın daha seri ve hızlı olmasında yine bu lastik modellerinin önemli avantajları kendini gösterir. Her türlü yolda ve yaz döneminde bu lastik modelleri kolay ve konforlu ulaşıma destek sağlar. Aynı zamanda yol tutuşu ve fren mesafesi sayesinde güvenli bir sürüşten söz etmek mümkün olur. Doğru mevsim koşullarına bakarak en uygun lastik tercihi ile daha emniyetli bir sürüş imkânından yararlanmak mümkündür. Kurallara riayet etmek önemli olurken aynı zamanda tedbirli davranarak kaza riskini azaltacak çözümlere yönelmek söz konusu olabilir. Yolu en iyi şekilde tutan ve araç performansını artıran lastikler, kendi döneminde araçlara daha büyük katkı ve güven avantajı sağlayacaktır.
 

Yaz lastiği nasıl anlaşılır sorusunda, özellikle lastik değişimi yapıldıktan sonra da yazlık lastiklerin kendi döneminde ortaya koyduğu avantajlara bakmak gerekir. Aracın adeta hafiflemesi ve yüksek performans sergilemesi bu değişimle öne çıkar. Yakıttan tasarruf ve kullanım verimliliği konusunda ortaya konan avantajlar, yaz döneminde sürücüler için belirgin ve önemli bir avantajı gözler önüne getirir.
 

Araç lastik tercihinin yanlış olması kazaya davetiye çıkarmak gibidir. Tedbirli davranmak ve güvenli ulaşımdan faydalanmak adına, her mevsimin kendi şartlarına uygun lastik tercihine önem vermek gerekir. Yaz süreci için dikkatle hazırlanmış olan lastik modelleri, kendi döneminde daha sağlıklı bir sürüş için avantaj sağlayan doğru bir tercih olarak kendini göstermiştir.


Kış Lastiği Nasıl Anlaşılır?


Kış lastiği nasıl anlaşılır sorusunu8n cevabı oldukça basittir. Lastik yanağında bulunan kar deseni ya da M + S işareti bu lastiğin kışlık olduğunun göstergesidir. Daha kalın dişli olan bu modeller araç sürücüleri tarafından kolayca anlaşılır. Sürüş ve yol tutuş avantajı sağlayan bu modeller, özellikle zorlu yol koşullarında güven veren fren mesafesi ile farkını daha iyi ortaya koyar. Kalın dişli ve kalın kanallı özelliği ile bu tür modeller yola daha iyi yapışır ve güven verir. Yolu kavrama avantajı sayesinde daha güvenli şekilde araçların yola çıkması ve hedefine varması mümkün olur.
 

Lastik değişiminden önce bazı kontroller yapılarak kışlık lastikleri anlamak söz konusu olur. Değişim sonrasında ise araç sahipleri sürüş tecrübesi ile bu değişimin sonuçlarını görür. Karlı buzlu yollarda aracın yolu kavrama özelliği burada kendini hemen gösterir. Fren mesafesinde yaşanan düşüş ise hem lastik hem de güvenli sürüş konusunda sürücülere önemli fikirler verir.


Yazlık ve Kışlık Lastik Değişim Zamanı


Yazlık ve kışlık lastik değişim zamanı 1 Aralık ve 1 Nisan olarak belirlenmiştir. Burada trafikte zorunluluk olan tarih ve zaman bilgilerine uymak gerekir. Hava olayları ve mevsimsel değişkenler göze alındığında kışlık lastiklerin daha uzun sürelerde kullanılması gerekebilir. Bunu önemli bir emniyet tedbiri olarak görmek gerekir.
 

Mart ve Nisan ayında kar ve don durumuna bakarak tedbir almak gerekebilir. Buzlanmanın durumu, hava sıcaklığı ve yağış durumuna göre esnek davranmanın gerekli olduğu süreçler ortaya çıkabilir. Bu zaman dilimlerinde tedbir olarak mevsimlik lastik tercihlerinde hava ve yol tahminlerine göre hareket etmede fayda ortaya çıkabilir.

 

Kurumsal araç kiralama hizmeti için tıklayın.

Aylık araç kiralama hizmeti için tıklayın.