Kurumsal Araç Kiralama Hizmeti | Zeplin Car
Şaft Tüneli Nedir?
Şaft Tüneli Nedir?
Haz / 14 / 2024
601
Quickshift Şanzıman Nedir?
Quickshift Şanzıman Nedir?
Haz / 14 / 2024
526
Motor Bloğu Nedir?
Motor Bloğu Nedir?
Haz / 14 / 2024
512

Yol Hipnozu Nedir?

Yol hipnozu nedir ve insanları nasıl etkiler? Yazımızda bu konulara açıklık getireceğiz.
 

Yol hipnozu araç kullanırken yola odaklanıp zaman algısını kaybetmektir. Bazen sürücüler yola konsantre olurken hıza da bağlı olarak düz yol şeritlerinde hipnoz durumuna geçebiliyor. Bazen bu tür vakaların yaşanması kazalara yol aşmasa da sürücüler için bu durumun pek de parlak olmadığını söylemek gerekir. Hipnoz sürecinde insanlar sanki otomatik pilota geçmiş gibi olsa da bu durumun çok güvenilir olmadığını belirtmek gerekir.
 

Sürekli yola bakan sürücüler bazen aldıkları yolun bazı aşamalarını unutabilir. Araç göstergelerine bakılsa dahi bu sürecin unutulması mümkün olabilir. Genelde sürücülerin yalnız yolculuk yaptığı esnada daha dalgın olmaları söz konusu olabilir. Yorgunluk söz konusu olduğunda daha çok hipnoz yaşama şansı olabilir. Buna rağmen insanlar çok yorgun olmadığı durumlarda bile hipnoz yaşayabiliyorlar. Bazen hipnozla yolculuk yapılsa bile kazasız belasız bir ulaşım gerçekleşebiliyor. Buna rağmen hipnozun korkutucu ve riskli bir durum olduğunu söylemek mümkündür.


Otoban Hipnozu Nedir?


Otoban hipnozu nedir ve sürücülere ne gibi etkileri vardır? Aslında tüm sürücülerin bu konuda bilgi sahibi olması gerekir. Genel olarak hipnoz için belli hareket ve simgeler kullanılır. Araç kullanırken yola bakan sürücüler için yol ve yol çizgileri hipnoz için gerekli ortamı sağlar. Özellikle düz olan yollarda bu durumu daha fazla görmek söz konusu olur. Virajlı ve dolambaçlı yollarda kafa ve kontrol hareketlerinde yaşanan değişimler hipnozun engellenmesine neden olabilir. Düz yollarda ise hipnoz olmamak adına sürücülerin rutin dışında farklı denemelerde bulunması gerekir.
 

Otoban hipnozu yol hipnozunun en çok yaşananı olarak kendini gösterir. Şehir içinde normal trafik akışı içinde bu olay çok nadiren yaşanır. Yol mesafesi uzadıkça ve yollar düzleştikçe adeta sürücüleri hipnoz eden bir sonuç ortaya çıkar. Sürücülerin yanında yol arkadaşı olması ve ara sıra da olsa iletişim kurulması sürücülerin daha iyi konsantre olmasına yardımcı olur. Aksi durumda hipnozun getirdiği olumsuzluklar sürücülerin ve trafiğin olumsuz şekilde etkilenmesine neden olabilir.
 

Otoban hipnozu ülkemizde en çok Konya ili ve çevresindeki yollarda görülür. Düz ova şeklindeki bölgelerde yollar da düz çizgiler şeklinde olur. Saatlerce aynı yolda ilerleyen sürücülerde ister istemez yol hipnozu durumu ortaya çıkar. Yollar düz ve virajsız olmasına rağmen bu tür bölgelerde kazalara sık şekilde rastlamak mümkün olur.


Yol Hipnozun Nedenleri Nedir?


Yol hipnozu nedenleri nedir dersek buna verecek cevaplarımızı maddeler halinde sıralayabiliriz. Genelde bu sorunu tetikleyen faktörleri şu şekilde açıklamamız akıllıca olacaktır:
 

·        Uzun süre düz yolda araç kullanılması,

·        Yorgun şekilde yola çıkılması,

·        Yeterince uyumadan yola çıkılması,

·        Ortaya çıkan görsel dikkatsizlik durumu yol hipnozuna sebep olarak görülür.


Yolculun ilk 3 saatinde bu durumun daha az görüldüğü belirlenmiştir. Özellikle 4. Saat yol hipnozunun en çok görüldüğü zaman dilimi olarak tespit edilmiştir. Yolculuk esnasında aralıksız olarak yola devam etmenin belli riskleri bulunur. Farklı zamanlarda farklı davranış ve mola gibi girişimler bu tür hipnozun önüne geçecek ve daha sağlıklı bir yolculuk için fırsat verecektir.
 

Yorgunluk insanlar için her zaman kaza sebepleri içinde yer alır. Operatörler, sürücüler ve tüm çalışanlar uyku saatlerine özen göstermelidir. Aksi durumda kaza ve benzer durumların ortaya çıkma ihtimali yükselecektir. Yol hipnozu her seferinde kaza riski oluşturmaz. Yine de bu sürecin risk oluşturduğu gerçeğini unutmamak gerekir.
 

Monoton ve tek düze bir yolculuk esnasında risklerin çoğalması söz konusu olur. Kendinde bu durumu hisseden sürücülerin sağa çekmesi ve imkânı varsa elini yüzünü yıkaması tavsiye edilir. Yoldan dikkatini ayırmadan yandaki yolcularla yapılan konuşmalar da hipnozu önleyen davranışlar içinde yer alır.


Yol Hipnozuna Karşı Neler Yapılabilir?


Yol hipnozuna karşı neler yapılabilir ve bu tedbirler nasıl uygulanır? Bu sorulara verilen cevaplar sürücüler için bir bilgilendirme fırsatı yaratır. Alınacak olan her bir tedbir insanların güvenli şekilde yolculuk yapmasına yardımcı olur. Hedefine sağ salim varmak isteyen sürücülerin dikkat etmesi gereken yöntemler şu şekildedir:
 

·        Olabildiğince gündüz saatlerinde araç kullanmak.

·        Otoban yolculuğuna çıkmadan önce en az 6-8 saat arası uyku uyumuş olmak.

·        Sakız, şeker ve benzer pratik atıştırmalıklarla hipnoz etkisinden uzak durmak.

·        Yolculuklar esnasında araç kullanma süresi iki saati geçmeyecek şekilde mola vermek.

·        Müzik ve radyo yayını dinleyerek hipnoza kapılmamak.

·        Araç içi ortamını mümkün olan en serin seviyede tutmak ve sıcak ortamdan uzak durmak.

·        Oturma pozisyonuna dikkat etmek ve uykuya meyilli pozisyonlardan uzak durmak.

·        Su, meşrubat ve farklı içecek türleri ile bol sıvı tüketmek.


Sağlıklı bir yolculuk noktasında insanların her zaman dikkatli olması önem arz eder. Hipnoz riskini ortadan kaldırmak için biraz dikkat yeterli olacaktır. Alınacak olan basit bir tedbirle risksiz ve güvende bir yolculuk yapmak mümkün olacaktır.

 

Kurumsal araç kiralama hizmeti için tıklayın.

Aylık araç kiralama hizmeti için tıklayın.